Z Poznania do Trójmiasta w mniej niż 3 godziny

Z Poznania do Trójmiasta w mniej niż 3 godziny

23 września 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Już w grudniu skróci się czas jazdy pociągiem między Poznaniem a Trójmiastem. Pasażerowie zyskają ok. 20 minut, co oznacza, że najszybsze pociągi pokonają tę trasę w czasie poniżej 3 godzin. To efekt drugiego etapu prac rewitalizacyjnych przeprowadzonych na tym odcinku na zlecenie zarządcy narodowej sieci infrastruktury kolejowej.

Fot. PKP PLK

Najszybciej odległość między stolicą Wielkopolski a Gdańskiem pokonają pociągi Berlin-Gdynia-Ekspres (BGE). Będą potrzebowały na to mniej niż trzech godzin, czyli ok. 20 minut krócej, niż obecnie. Skorzystają także pasażerowie innych pociągów dalekobieżnych, które przy wykorzystaniu szybszych lokomotyw, zyskają nawet 30 minut w porównaniu do obecnego czasu przejazdu.

Udana rewitalizacja

Przyspieszenie na trasie Poznań – Trójmiasto umożliwiły prace rewitalizacyjne zrealizowane w ostatnich latach na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Pierwszy etap poprawy jakości usług na tym odcinku został przeprowadzony w okresie przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Objął on między innymi wymianę torów dużej części odcinka łączącego Bydgoszcz z Tczewem.

Po 2012 r. prace remontowe na tej trasie były kontynuowane i koncentrowały się na likwidacji ograniczeń prędkości. W efekcie odnowienia torów i renowacji obiektów inżynieryjnych, pociągi mogą poruszać się z prędkością do 160 km km/godz.

Za rok jeszcze krócej

Ale to nie koniec dobrych informacji dla podróżujących na trasie między Trójmiastem a Poznaniem. Zaplanowane na 2015 r. prace umożliwią dalsze skrócenie czasu podróży pociągiem między tymi aglomeracjami. Docelowo najszybsze pociągi pokonają ten odcinek w ok. 2 godziny i 45 minut.

Rewitalizacja jest najszybszą i najtańszą metodą usprawnienia ruchu na linii kolejowej. Pozwala na przywrócenie maksymalnej prędkości oraz zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia ruchu. Dzięki uproszczonym procedurom, wszystkie prace prowadzone są szybciej niż
w przypadku np. modernizacji.