Wykonawca przebudowy dworca Gliwice wybrany

Wykonawca przebudowy dworca Gliwice wybrany

31 października 2014
PODZIEL SIĘ

Nowoczesny, komfortowy i funkcjonalny – taki po zakończeniu inwestycji będzie kompleks dworca w Gliwicach. Polskie Koleje Państwowe S.A. rozstrzygnęły przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych.

Fot. Therud, Wikimedia

W postępowaniu na wybór wykonawcy prac budowlanych wpłynęło pięć ofert. Najkorzystniejszą złożyło konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zmodernizuje gliwicki dworzec za 136,8 mln zł. Obecnie PKP S.A. oczekuje na uprawomocnienie się decyzji wyboru najkorzystniejszej oferty. Podpisanie umowy z wykonawcą zostanie poprzedzone standardową kontrolą postępowania przez Urząd Zamówień Publicznych, co jest normalną praktyką przy inwestycjach unijnych o takiej wartości.

- W związku z tym planujemy, że umowa z wykonawcą zostanie podpisana do końca IV kwartału tego roku. Następnie rozpoczniemy prace budowlane na dworcu. Kompleks dworcowy w Gliwicach, to trzeci po Bydgoszczy i Szczecinie duży projekt dofinansowany ze środków unijnych, którego realizacją rozpoczynamy w tym roku - mówi Wojciech Rokicki, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji w PKP S.A.

Głównym celem przebudowy kompleksu dworca w Gliwicach jest poprawa komfortu podróżnych oraz dostosowanie obiektu do współczesnych standardów obsługi. Nowością będzie korytarz łączący obydwie hale, co ułatwi podróżnym przemieszczanie się po dworcu i dostęp do zlokalizowanych w nim funkcji.

Cały kompleks będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. W posadzce zamontowane zostaną linie prowadzące z polami uwagi. Pomogą one osobom niewidomym i niedowidzącym w dotarciu najważniejszych miejsc na dworcu. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne. Obniżona będzie część okienek kasowych. Nowością będą windy prowadzące na wyższe kondygnacje. W budynku zostaną wybudowane także toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Stare tablice odjazdów i przyjazdów wykonawca zastąpi nowoczesnymi tablicami elektronicznymi. Wymieniony będzie system informacji głosowej podróżnych. Poprawi się bezpieczeństwo. Wykonawca rozbuduje system monitoringu, który swoim zasięgiem obejmie cały kompleks. Dworzec zyska nowoczesny system powiadamiania o pożarze oraz BMS, czyli system inteligentnego zarządzania budynkiem.

Renowacja obejmie elementy historyczne, między innymi mozaikę znajdująca się w holu głównym i drewniane sufity. Wyremontowanie zostanie elewacja wraz z detalami architektonicznymi. Zyska ona nową iluminację. Nad wejściem głównym wykonawca prac zamontuje nowy zegar i napis z nazwą dworca.

Gruntowna przebudowa czeka perony i tunele. Z tunelu na poziom peronu będą prowadziły schody ruchome (tunel główny) i windy (z tunelu od holu autobusowego). W tunelach i na peronach pojawią się nowe elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów. To nie koniec zmian. Perony zyskają całkowicie nową nawierzchnię oraz zadaszenie z przeszkleniami. Wymienione zostaną również tory w obrębie stacji.

Inwestycja będzie współfinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przebudowa dworca oraz trzech peronów i związanej z nimi infrastruktury zakończy się do końca 2015 roku. Jedynie prace przy peronie 4 zostaną sfinalizowane w 2016 roku.

Dotychczas przy udziale środków unijnych PKP S.A. przebudowała dworce w Gdyni i Wrocławiu, a także wybudowała nowy, podziemny dworzec Kraków Główny.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł PKP Energetyka z kontraktem za 2,3 mln zł PKP Energetyka z kontraktem za 2,3 mln zł
Następny artykuł Niepokojące wydarzenia na torach. UTK je sprawdzi Niepokojące wydarzenia na torach. UTK je sprawdzi