Transport miejski Aram Rybicki patronem gdańskiego Jazz Duo

Aram Rybicki patronem gdańskiego Jazz Duo

16 grudnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Pierwszy z najnowocześniejszych gdańskich tramwajów Pesa Jazz Duo zyska wyjątkowego patrona. Będzie nim Aram Rybicki - współzałożyciel i jeden z liderów Ruchu Młodej Polski, opozycjonista, potem polityk, działacz samorządowy, poseł na sejm Vi VI kadencji.

Aram Rybicki patronem gdańskiego Jazz Duo
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Dziś o godz. 11 odbędzie się na przystanku tramwajowym „Urząd Miejski” (róg ul. Nowe Ogrody i 3 Maja) uroczystość nadania umienia.

Arkadiusz Aram Rybicki ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. W drugiej połowie lat 70. związał się ze środowiskiem opozycyjnym na Wybrzeżu. Od 1976 współpracował z KOR, a w 1977 był wśród założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności w Gdańsku. Od 1979 działał w Ruchu Młodej Polski. W sierpniu 1980 pomagał strajkującym robotnikom Wybrzeża. Wspólnie z Maciejem Grzywaczewskim spisał na tablicy 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W 2003 tablica z postulatami została przez UNESCO wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego "Pamięć Świata".

Po sierpniu 1980 zaangażował się w działalność NSZZ "Solidarność". W czasie stanu wojennego był internowany w Strzebielinku. W latach 1983–1988 blisko współpracował z Lechem Wałęsą.

Od 1999 do 2001 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedzialnym m.in. za współpracę z zagranicą i integrację europejską.

W latach 1998–2005 zasiadał w radzie miasta Gdańska. Kierował Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz Departamentem Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2005 został wybrany na posła na Sejm V kadencji z okręgu gdańskiego. W 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski. Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Miał 57 lat.

W uroczystości nadania imienia uczestniczyć będą m.in. żona, rodzina i przyjaciele Arama Rybickiego. 

Przypomnijmy: od 2011 roku wszystkie nowe gdańskie tramwaje otrzymują imiona osób związanych z Gdańskiem i jego historią. Inicjatorem akcji był Prezydent Miasta Paweł Adamowicz, a o wyborze patronów zdecydowali sami gdańszczanie, którzy na początku 2011 roku wzięli udział w internetowym głosowaniu.

Listę wybitnych gdańszczan i osób z Gdańskiem związanych na przestrzeni dziejów pomogli opracować wybitni znawcy dziejów naszego miasta – profesorowie Edmund Kizik i Andrzej Januszajtis. Swoje propozycje zgłaszali także sami mieszkańcy Gdańska. Wśród patronów znaleźli się m.in. Jan Heweliusz, Jan Uphagen i Daniel Gabriel Fahrenheit, a także Alf Liczmański, Krzysztof Klenczon, Maciej Płażyński, Anna Walentynowicz oraz gdański pirat Andrzej Sulewski.