Najlepszy pierwszy kwartał w historii szwajcarskich kolei.

Najlepszy pierwszy kwartał w historii szwajcarskich kolei.

06 maja 2024 | Źródło: BLS CARGO / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Mniejszy kraj ma dwukrotnie większe możliwości transportowe niż Czechy.

 

Najlepszy pierwszy kwartał w historii szwajcarskich kolei.
Fot. BLS

Duże inwestycje w przepustowość kolei, przyspieszenie i nowe pojazdy znalazły odzwierciedlenie w nowych statystykach dotyczących korzystania z kolei w Szwajcarii.

W pierwszym kwartale tego roku liczba tak zwanych pasażerokilometrów (liczba pasażerów pomnożona przez przejechane kilometry) wzrosła o 4% rok do roku do 5,43 miliarda pasażerokilometrów. Wynika to z danych Litra, organizacji monitorującej wydajność szwajcarskiego transportu.

Porównanie z Czechami jest również interesujące: według zeszłorocznych danych czeskie koleje osiągnęły podobną wydajność transportu w dwukrotnie krótszym czasie. Szwajcaria ma o dwa miliony mniej mieszkańców niż Czechy. Pierwszy kwartał roku jest zawsze najsłabszy pod względem liczby pasażerów.

Szwajcarzy ustanowili również nowy rekord pod względem liczby przejechanych pociągiem kilometrów. Wskaźnik ten rósł wolniej, pokazując, że pociągi jeżdżą pełniejsze.

Szwajcaria nie uniknęła spadku kolejowego ruchu towarowego spowodowanego ogólnoeuropejskim spadkiem ruchu towarowego. Pociągi towarowe odnotowały w tym kwartale 2,91 mld tonokilometrów netto, co oznacza spadek o 3,6%. Ruch towarowy przez Alpy również spadł w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku", podała Litra w swoim raporcie.