Ruszają prace nad organizacją Parady Parowozów w Wolsztynie

Ruszają prace nad organizacją Parady Parowozów w Wolsztynie

22 stycznia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Cargo wspólnie z gminą Wolsztyn rozpoczynają przygotowania do tegorocznej Parady Parowozów. Równolegle finalizowane są prace zmierzające do powołania przez wielkopolskie samorządy i przewoźnika Instytucji Kultury, która powstanie na bazie Parowozowni Wolsztyn. Zgodnie z zaakceptowanym przez wszystkie strony biznesplanem instytucja rozpocznie działalność w lipcu 2015 roku.

Fot. Mateusz Raczkowiak

– Tegoroczna Parada Parowozów będzie najlepszą promocją nowej Instytucji Kultury, w powołanie której PKP Cargo i pozostali partnerzy włożyli bardzo dużo wysiłku – mówi Mirosław Kuk, rzecznik prasowy PKP Cargo.

Instytucja Kultury w Wolsztynie jest tworzona wspólnie przez PKP Cargo oraz władze województwa wielkopolskiego, powiatu wolsztyńskiego i gminy Wolsztyn. Jej działalność będzie koncentrować się na zachowaniu dziedzictwa kulturowego, związanego z historią transportu kolejowego, w szczególności trakcji parowej i zabytkowego taboru kolejowego, a także na upowszechnianiu wiedzy o transporcie kolejowym i działalności wystawienniczej.

Parada Parowozów to kluczowe wydarzenie promujące Wolsztyn i nasz region wśród turystów z Polski i zagranicy. Cieszę się, że dzięki wsparciu PKP Cargo impreza o 20-letniej tradycji będzie nadal organizowana i już dziś serdecznie zapraszam do Wolsztyna – mówi Wojciech Lis, burmistrz Wolsztyna. – Wierzę, że po uruchomieniu działalności Instytucji Kultury w Wolsztynie nasze miasto i region uzyskają nowe możliwości promocji poprzez nawiązywanie do tradycji związanych z kolejnictwem – dodaje burmistrz.

Instytucja będzie również świadczyć usługi przewozów pasażerskich trakcją parową w ruchu planowym oraz przewozów turystycznych, z których dochody będą wspierać realizację jej celów statutowych.

Miejscem kolejarskiego święta jest Parowozownia Wolsztyn, będąca unikatową atrakcją w skali regionu i świata. Parowozownię rocznie odwiedza blisko 12 000 turystów, a w dniach parad parowozów ok. 25 000 osób. Jest ona obecnie unikatowym obiektem tego typu na świecie, ponieważ tamtejsze parowozy wykorzystywane są do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich. Na terenie parowozowni można obejrzeć wiele ciekawych zabytków techniki kolejowej, takich jak: obrotnica z 1908 roku czy 8-stanowiskowa zabytkowa hala postojowa z zapleczem warsztatowym oraz inne, nadal używane od co najmniej pół wieku, maszyny i urządzenia. W budynku noclegowni zlokalizowane jest muzeum historii węzła i Parowozowni Wolsztyn.

Pierwsza parada w 1991 roku została zorganizowana na zamówienie niemieckich miłośników pary. Zainteresowanie imprezą okazało się tak wielkie, że w kolejnym roku zorganizowano dla nich dwie parady. Szeroka publiczność mogła podziwiać zabytkowe lokomotywy 8 maja 1993. Początkowo w imprezach brały udział wyłącznie parowozy z Wolsztyna – pierwszy gość z zagranicy przybył na paradę w 1998 r i była to niemiecka maszyna serii 03 204. Parowozy z Chabówki przyjechały dopiero w 2005 r.