Prace na średnicy w Warszawie mogą ruszyć za rok

Prace na średnicy w Warszawie mogą ruszyć za rok

13 marca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

– Przebudowa stołecznej linii średnicowej to jedno z najważniejszych inwestycji jakie w kolejnych latach będą prowadzone na Mazowszu – mówi Polskiej Agencji Prasowej Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Prace na średnicy w Warszawie mogą ruszyć za rok
Fot. PKP PLK

W opinii Kozłowskiego, jesteśmy na półmetku wielkich infrastrukturalnych przedsięwzięć drogowych i kolejowych, po których Polska będzie zupełnie innym krajem. Zmieni się też kolej.

Największą inwestycją na Mazowszu będzie modernizacja warszawskiej linii średnicowej, która mogłaby ruszyć w 2016 roku. Z przebudową tej najbardziej obłożonej trasy w Polsce będą wiązały się spore utrudnienia. Wojewoda wskazuje, że średnica biegnąca przez Warszawę Centralną przez jakiś czas będzie musiała być całkowicie zamknięta. Wówczas podróżnych przejmą inne dworce, w tym przede wszystkim Dworzec Gdański, który będzie musiał zostać przystosowany do obsługi większej liczby osób. Konieczne jest m.in. budowa dodatkowego peronu tak, żeby zapewnić odpowiednią przepustowość oraz poprawienie stanu technicznego linii doprowadzających ruch do Warszawy Gdańskiej.

Pozostałe bardzo istotne przedsięwzięcia kolejowe w województwie, które będą prowadzone z funduszy unijnych na lata 2014-2020 to np. modernizacja trasy z Warszawy do Białegostoku oraz linii kolejowej z Warszawy do Radomia.