Sejmik mazowiecki zwiększył dotacje na remont Px29

Sejmik mazowiecki zwiększył dotacje na remont Px29

08 sierpnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

O 579,5 tys zł zwiększona została dotacja dla Muzeum Kolejnictwa w Warszawie na renowacje zabytkowego parowozu Px29-1704 znajdującego się w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Sejmik mazowiecki zwiększył dotacje na remont Px29
Fot. Muzeum Kolejnictwa

Decyzję o zwiększeniu dotacji podjął na początku lipca Sejmik Województwa Mazowieckiego, który jest właścicielem warszawskiego Muzeum Kolejnictwa.  Sejmik zwiększył dotację celową dla Muzeum Kolejnictwa w Warszawie o kwotę 579 500 zł z przeznaczeniem na remont parowozu wąskotorowego Px29-1704 znajdującego się w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. W uzasadnieniu decyzji Sejmiku podano, że celem powiększenia dotacji  jest naprawa zabytkowego parowozu, który stanowi wyjątkową wartość i jest unikatem w skali Polski i całej Europy. 

Według informacji Muzeum Kolejnictwa jeszcze w tym roku parowóz ma przejść remont, aby od przyszłego sezonu, po kilkuletniej przerwie, znów mógł poprowadzić skład pociągu Retro, który przewozi turystów po Ziemi Sochaczewskiej. Będzie to jedyny na świecie czynny parowóz tej serii oraz jedyny kursujący parowóz na Mazowszu. 

W  podjętej przed miesiącem uchwale nr 63/15 zawarto też decyzję o zwiększeniu o 51 tys. zł dotacji  na wyposażenie sal wystawowych i centrum edukacji w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie a także przyznaniu 165 tys. zł na sfinansowanie zwiększonych kosztów opłat za dostawę energii cieplnej oraz sfinansowanie składek na ZFŚS. Łącznie dotacje na Muzeum Kolejnictwa w Warszawie Sejmik zwiększył zatem o prawie 800 tys. zł