Lubuskie zabiega o więcej połączeń z Berlinem

Lubuskie zabiega o więcej połączeń z Berlinem

20 sierpnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wydłużenie pociągu relacji Berlin - Kostrzyn do Gorzowa Wielkopolskiego oraz uruchomienie połączenia z Zielonej Góry do stolicy Niemiec – to główne tematy wczorajszych rozmów władz województwa lubuskiego z partnerami zza Odry.

Lubuskie zabiega o więcej połączeń z Berlinem
Fot. YouTube

W roboczym spotkaniu ws. organizacji połączeń transgranicznych obu lubuskich stolic z Berlinem uczestniczyli Alicja Makarska, członek zarządu województwa lubuskiego, przedstawiciele Przewozów Regionalnych, Związku Komunikacyjnego Berlina i Brandenburgii (VBB) oraz przewoźnika NEB.

Podczas rozmów uzgodniono, że w pierwszej kolejności najbardziej prawdopodobnym do wdrożenia wariantem będzie przedłużenie jednego z kursujących obecnie pociągów relacji Berlin Lichtenberg – Kostrzyn do stacji Gorzów Wlkp. i z powrotem. Do realizacji tego połączenia wykorzystany byłby jeden z 9 pojazdów typu Link zamówionych przez NEB w bydgoskiej Pesie. Termin uruchomienia bezpośredniego połączenia jest w dużej mierze uzależniony od zakończenia przez producenta Linków procesu homologacji (uzyskania dopuszczenia do eksploatacji po torach polskich i niemieckich).

Dodatkowej analizy przez VBB wymaga natomiast kwestia połączenia Zielonej Góry z Berlinem. Dlatego, że odcinek po stronie niemieckiej jest obsługiwany przez innego operatora (DB Regio) w dodatku zupełnie innym taborem. Obecnie z Zielonej Góry do Berlina można dojechać z przesiadką we Frankfurcie nad Odrą skąd co pół godziny odjeżdżają pociągi DB Regio. Strona niemiecka do września br. zweryfikuje możliwość przedłużenia kursu tego pociągu z Frankfurtu nad Odrą do Berlina.