Lubuskie zabiega o więcej połączeń z Berlinem

Lubuskie zabiega o więcej połączeń z Berlinem

20 sierpnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wydłużenie pociągu relacji Berlin - Kostrzyn do Gorzowa Wielkopolskiego oraz uruchomienie połączenia z Zielonej Góry do stolicy Niemiec – to główne tematy wczorajszych rozmów władz województwa lubuskiego z partnerami zza Odry.

Fot. YouTube

W roboczym spotkaniu ws. organizacji połączeń transgranicznych obu lubuskich stolic z Berlinem uczestniczyli Alicja Makarska, członek zarządu województwa lubuskiego, przedstawiciele Przewozów Regionalnych, Związku Komunikacyjnego Berlina i Brandenburgii (VBB) oraz przewoźnika NEB.

Podczas rozmów uzgodniono, że w pierwszej kolejności najbardziej prawdopodobnym do wdrożenia wariantem będzie przedłużenie jednego z kursujących obecnie pociągów relacji Berlin Lichtenberg – Kostrzyn do stacji Gorzów Wlkp. i z powrotem. Do realizacji tego połączenia wykorzystany byłby jeden z 9 pojazdów typu Link zamówionych przez NEB w bydgoskiej Pesie. Termin uruchomienia bezpośredniego połączenia jest w dużej mierze uzależniony od zakończenia przez producenta Linków procesu homologacji (uzyskania dopuszczenia do eksploatacji po torach polskich i niemieckich).

Dodatkowej analizy przez VBB wymaga natomiast kwestia połączenia Zielonej Góry z Berlinem. Dlatego, że odcinek po stronie niemieckiej jest obsługiwany przez innego operatora (DB Regio) w dodatku zupełnie innym taborem. Obecnie z Zielonej Góry do Berlina można dojechać z przesiadką we Frankfurcie nad Odrą skąd co pół godziny odjeżdżają pociągi DB Regio. Strona niemiecka do września br. zweryfikuje możliwość przedłużenia kursu tego pociągu z Frankfurtu nad Odrą do Berlina.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Rośnie węzeł przesiadkowy przy dworcu Toruń Miasto Rośnie węzeł przesiadkowy przy dworcu Toruń Miasto
Następny artykuł Biletomaty KZŁ dla Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej Biletomaty KZŁ dla Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej