PKP opublikowało Białą Księgę prywatyzacji PKP Energetyki

PKP opublikowało Białą Księgę prywatyzacji PKP Energetyki

30 września 2015 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) zamierza nabyć pakiet akcji PKP Energetyki o wartości ok. 210 mln zł. W opinii Polskich Kolei Państwowych to kolejne potwierdzenie wiarygodności nowego właściciela PKP Energetyki – Caryville Investments powiązanego z funduszem CVC Capital Partners. Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości kolejarze opublikowali Białą Księgę procesu prywatyzacji spółki.

Fot. PKP Energetyka

Biała Księga zawiera opis etapów procesu oraz wymogów prawnych, które zostały spełnione.

– Od początku podkreślaliśmy, że zależy nam na pełnej transparentności procesu. Biała Księga w sposób przejrzysty pokazuje, że PKP S.A. konsekwentnie realizowała założenia ustawowe oraz te zawarte w przyjętej strategii – mówi Jakub Karnowski, prezes PKP S.A. – Współpracowaliśmy z renomowanymi doradcami, a cały proces zakończył się wyborem wiarygodnego inwestora i sprzedażą spółki za bardzo dobrą cenę. Dzięki tym środkom spłacamy całość historycznego długu i pozyskujemy środki na dalsze inwestycje w Grupie PKP – dodaje.

Ostateczna cena zaoferowana przez CVC Capital Partners wyniosła 1 410 mln zł. Jak wynika z Białej Księgi, w porównaniu do obecnych rynkowych wycen polskich grup energetycznych cena ta jest bardzo korzystna. Zaangażowanie jednej z najbardziej prestiżowych instytucji, jaką jest EBOiR, potwierdza wysoką wiarygodność CVC Capital Partners, jako partnera biznesowego i inwestora wybranego przez PKP S.A.

Warto przypomnieć, że prywatyzacja PKP Energetyki stanowi realizację Ustawy o PKP. Prywatyzacja tej spółki wynika również z przyjętych strategii i dokumentów rządowych. Według pierwotnych założeń prywatyzacja miała odbyć się już w 2005 roku, o czym mówił przyjęty przez Radę Ministrów w 2003 r. „Program dalszej restrukturyzacji oraz prywatyzacji spółek PKP do 2006 roku”. Do 2012 roku tempo procesów prywatyzacyjnych w Grupie PKP było jednak zdecydowanie niezadowalające, a wielu założeń – tak jak w przypadku PKP Energetyki – nie udało się zrealizować. Obserwację tę potwierdziła kontrola NIK z 2009 roku.

W 2012 roku zarząd PKP S.A. opracował i przyjął „Strategię Grupy PKP na lata 2012-2015”.

Prywatyzacja była ważnym jej elementem. Rządowa „Strategia Rozwoju Transportu” z 2013 roku wskazywała natomiast na konieczność dokończenia przekształceń własnościowych spółek kolejowych, m.in. „dokończenie procesu przekształceń własnościowych najważniejszych podmiotów sektora”.

Należy do nich zaliczyć m.in. PKP Energetykę. Pełna historia prywatyzacji spółki dostępna jest w Białej Księdze, opublikowanej na stronie internetowej PKP S.A.