Pomnik inżyniera Nowkuńskiego odsłonięto w Tarnowskich Górach

Pomnik inżyniera Nowkuńskiego odsłonięto w Tarnowskich Górach

26 października 2015 | Źródło: UTK
PODZIEL SIĘ

W Tarnowskich Górach odsłonięto pomnik upamiętniający inż. Józefa Nowkuńskiego (1868-1952), budowniczego Magistrali Węglowej Śląsk – Porty (1926-1933) – największej inwestycji II Rzeczypospolitej Polskiej. Granitowy monument z płaskorzeźbą wykonaną przez Piotra Gorola stanął przed dworcem kolejowym. Komitet Honorowy budowy pomnika inżyniera Nowkuńskiego na początku sierpnia zebrał ponad 209 tys. z na wykonanie monumentu.

Fot. UTK

Józef Nowkuński urodził się 24 stycznia 1868 roku w Kownie. W 1897 roku ukończył Instytut Inżynierii Kolejowej w Sankt Petersburgu, a następnie kierował projektowaniem i budową linii kolejowych na terenie Rosji carskiej. Po powrocie do Polski nadzorował budowę 115 km linii kolejowej Kalety – Podzamcze (obecnie Wieruszów), która stała się dla polskich inżynierów i techników poligonem doświadczalnym. Zastosowano na niej nowe materiały i rozwiązania techniczne, np. beton i żelbeton. Budowę linii zakończono 6 listopada 1926 r.  

Pracę Nowkuńskiego doceniono, bo został dyrektorem Zarządu Budowy Kolei Państwowych Herby – Inowrocław i Gdynia – Bydgoszcz. Linie te stały się trzonem Magistrali Węglowej Śląsk – Porty, nowej linii kolejowej wybudowanej po wprowadzeniu wysokich ceł za przejazd pociągów przez teren Niemiec. Magistrala była jednotorowa i miała 457 kilometrów długości. Było to najkrótsze połączenie z Bałtykiem, także dla państw południowo- i środkowoeuropejskich. Budowa Magistrali była największym przedsięwzięciem inwestycyjnym II Rzeczypospolitej oraz przykładem polsko-francuskiej współpracy gospodarczej. 

Inżynier Nowkuński zmarł 20 sierpnia 1952 roku w Warszawie w wieku 84 lat. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.