WSA przychylił się do skargi Arrivy

WSA przychylił się do skargi Arrivy

05 listopada 2015 | Źródło: Arriva RP, Województwo Kujawsko - Pomorskie, Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Bydgoszczy przychylił się wczoraj do skargi Arrivy RP w związku z decyzją Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego o bezprzetargowym zleceniu Przewozom Regionalnym przewozów na liniach zelektryfikowanych. Zarząd województwa przyjął tę decyzję „z rozczarowaniem” i zapowiada apelację.

Fot. Arriva

Arriva RP złożyła skargę do WSA w związku z decyzją urzędu marszałkowskiego o bezprzetargowym zleceniu spółce Przewozy Regionalne zadań przewozowych na liniach zelektryfikowanych od 13 grudnia 2015 roku. Główne zarzuty przewoźnika dotyczyły przekroczenia terminu, w którym możliwa była zmiana wyboru przewoźnika z trybu przetargowego na bezprzetargowy oraz związane z tym ograniczanie możliwości uczestnictwa w procesie wyboru przewoźnika wszystkich zainteresowanym oferentom.

Wczoraj odbyła się rozprawa, w wyniku której zapadł korzystny wyrok dla Arrivy, co oznacza, że wybór przewoźnika powinien odbyć się zgodnie z pierwotnym ogłoszeniem Województwa z 17 lutego 2014 roku, tj. w ramach postępowania przetargowego.

W wyroku bydgoskiego WSA czytamy, że: „Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz Sędzia WSA Anna Klotz Protokolant Asystent sędziego Dawid Myszyński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2015 r. sprawy ze skargi Spółki A Sp. z o.o. w W. na czynność Województwa [...] z dnia [...] czerwca 2015 r. w przedmiocie ogłoszenia o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego 1. uchyla zaskarżoną czynność, 2. zasądza od Województwa [...] na rzecz Spółki A Sp. z o.o. w W. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego”.

Z wyrokiem sądu nie zgadza się Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który „(...) decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy (...) przyjmuje z rozczarowaniem”.

„Naszym zdaniem sąd błędnie zinterpretował przepisy i pominął aktualne orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego w tym zakresie. Wyrok sądu dotyczy tylko technicznych kwestii proceduralnych i nie podważa samodzielności Województwa w zakresie wyboru sposobów realizacji zadań. Województwo czeka na pisemne uzasadnienie wyroku pierwszej instancji, a po jego otrzymaniu najprawdopodobniej wniesie skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie” - czytamy w oświadczeniu Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Władze Województwa podkreślają, że sprawa dotyczy przywrócenia, po dwóch latach, obsługi na zelektryfikowanej części linii Przewozom Regionalnym, a zatem utrzymania stabilnej sytuacji oddziału Przewozów Regionalnych z siedzibą w Bydgoszczy.

„Ponadto skutkuje to znacznymi oszczędnościami dla budżetu województwa, z jednoczesnym zachowaniem wszystkich dotychczasowych połączeń oraz wprowadzeniem jednolitej taryfy kujawsko - pomorskiej i obniżeniem o 40 proc. ceny biletów jednorazowych” - oświadcza Zarząd Województwa.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Sundeck Pesy na torze w Żmigrodzie Sundeck Pesy na torze w Żmigrodzie
Następny artykuł Tarczyński: inwestycje w infrastrukturę podniosą rolę portów morskich Tarczyński: inwestycje w infrastrukturę podniosą rolę portów morskich