PLK promuje zakończenie modernizacji trasy Warszawa - Łódź

PLK promuje zakończenie modernizacji trasy Warszawa - Łódź

14 listopada 2015 | Autor: Kurier Kolejowy | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły modernizację linii Warszawa - Łódź. Z tej okazji zaprezentowały spot promujący zakończenie trwającej blisko 10 lat inwestycji.

PLK promuje zakończenie modernizacji trasy Warszawa - Łódź
Fot. Rafał Wilgusiak

Rozpoczęła się kampania promocyjna dotycząca modernizacji linii kolejowej z Warszawy do Skierniewic. Bohaterami spotów jest dwoje młodych ludzi – Adam, mieszkaniec Warszawy oraz Marta, studentka z Łodzi. Odległość między nimi nie przeszkadza ich płomiennemu uczuciu, a już niebawem zbliżą się do siebie jeszcze bardziej. Jak to możliwe? Zobaczcie spot telewizyjny przygotowany przez Polskie Linie Kolejowe.

Powyższy film to podsumowanie trwającego z przerwami od 2006 roku remontu trasy Łódź - Warszawa. W drugim etapie PKP Polskie Linie Kolejowe przebudowały ponad 100 km torów na trasie Warszawa – Skierniewice. Modernizacja objęła również wymianę 123 rozjazdów i rozwieszenie 125 km sieci trakcyjnej.

Aby przyśpieszyć ruch pociągów, w Grodzisku Mazowieckim zbudowano najnowocześniejsze w Polsce rozjazdy kolejowe. Ich promień skrętu wynosi aż 2,5 km, a konstrukcja dostosowana jest do prędkości jazdy 200 km/h (dla kierunku zwrotnego 130 km/h).

Nowy układ torów na stacji Grodzisk Mazowiecki umożliwia obsługę składów dalekobieżnych, które mogą zatrzymać się przy zmodernizowanym peronie wyspowym.

Dzięki modernizacji czas przejazdu ze stolicy do Skierniewic skróci się do około 30 minut. Najszybsze pociągi dystans z Łodzi do stacji Warszawa Centralna pokonają w około 70 minut (z filmu wynika, że nawet 67 minut!).

W ramach inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe zadbały również o ekologiczne rozwiązania. Na skraju Parku Bolimowskiego powstał obiekt o długości 15 metrów, wysoki na 5 metrów, który służyć może dużym zwierzętom, np. łosiom. Z kolei mniejsze gatunki jak traszki grzebieniaste czy kumaki nizinne mogą korzystać z mniejszych obiektów, których powstało ponad 30, również z przeznaczeniem dla wszystkich gatunków zwierząt występujących lokalnie.