Łódzka Kolej Aglomeracyjna od dwóch lat na torach

Łódzka Kolej Aglomeracyjna od dwóch lat na torach

15 czerwca 2016 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
PODZIEL SIĘ

Aż 162 połączenia na ośmiu trasach i ponad 3 mln 300 tys. przewiezionych pasażerów – to wyniki Łódzkiej Koli Aglomeracyjnej po dwóch latach działania. W jubileuszowej konferencji na dworcu Łódź Kaliska uczestniczyli poseł Cezary Grabarczyk, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień i prezes ŁKA Andrzej Wasilewski.

Fot. lodzkie.pl

Pierwszy pociąg w barwach ŁKA odjechał z Łodzi Kaliskiej do Sieradza 15 czerwca 2014 roku. Była to pierwsza linia uruchomienia przez nowego przewoźnika na Ziemi Łódzkiej, dysponującego nowoczesnymi składami przyjaznymi dla pasażerów i ciągle podnoszącego standardy jazdy koleją. – Od momentu pojawienia się ŁKA na rynku zdecydowanie zwiększyła się atrakcyjność Łodzi i aglomeracji łódzkiej – podkreślał Cezary Grabarczyk.

Po dwóch latach funkcjonowania ŁKA łączy Łódź z Sieradzem, Kutnem, Łowiczem, Koluszkami i Skierniewicami. Uruchomione zostały weekendowe połączenia do Warszawy, ŁKA stanowi też rodzaj kolei obwodowej dla stolicy regionu.

Dokonania spółki wyliczył prezes Andrzej Wasilewski. Podkreślił, że z usług przewoźnika skorzystało już 3 mln 336 tys. pasażerów, a składy przejechały 2 mln 862 tys. tzw. pociągokilometrów. ŁKA uruchamia dobowo 162 połączenia na ośmiu trasach.

O tym, że ŁKA ma się coraz lepiej, świadczy fakt, że rekordowy w przewozie pasażerów był poprzedni miesiąc – maj 2016 r. Z usług lokalnego przewoźnika skorzystało w tym czasie 220 tys. 678 pasażerów. Najlepszym dniem był 20 maja 2016 roku (piątek), kiedy to pociągami ŁKA przejechało 9 tys. 118 podróżnych. Najpopularniejszą linią od początku pozostaje połączenie Sieradz – Łódź Kaliska – Sieradz. Od czerwca 2014 do maja 2015 r. przejechało nią 578 tys. 540 pasażerów, a w kolejnym roku - 826 tys. 937 pasażerów.

Marszałek Witold Stępień podkreślał, że ŁKA ciągle się rozwija i przedstawił plany na przyszłość. Już w kwietniu tego roku spółka ogłosiła przetarg na zakup kolejnych 14 trójczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Nowy tabor ma być wykorzystany do obsługi drugiego etapu rozwoju ŁKA: z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska, Tomaszowa Mazowieckiego, a po elektryfikacji końcowego odcinka trasy – także do Opoczna. – Wielką szansą dla spółki będzie otwarcie w grudniu dworca Łódź Fabryczna, a za kolejne trzy lata tunelu średnicowego łączącego tę stację z dworcem Łódź Kaliska – mówił marszałek.

Witold Stępień zapowiedział też najbliższe akcje ŁKA. – Dużym sprawdzianem będą dla nas Światowe Dni Młodzieży, kiedy to ich uczestników będziemy wozić za darmo, za okazaniem identyfikatora. Dowieziemy ich m.in. do Częstochowy i Krakowa – zapowiedział marszałek.

Z okazji jubileuszu ŁKA ogłosiła konkurs plastyczny zatytułowany „Mój dzień z ŁKA”. Jest on skierowany do dzieci w wieku 6-12 lat. Aby wziąć w nim udział wystarczy dowolną techniką plastyczną wykonać pracę ilustrującą podróż pociągiem ŁKA. Nagrodami w konkursie są zestawy klocków lego oraz vouchery na przejazd pociągami spółki. Prace należy dostarczyć na adres ŁKA do 26 czerwca.