W Szczecinie powstanie Dworzec Górny

W Szczecinie powstanie Dworzec Górny

19 lipca 2016 | Źródło: Urząd Miasta Szczecina
PODZIEL SIĘ

Zakończono prace koncepcyjne nad stworzeniem nowoczesnego centrum przesiadkowego w rejonie ulic Owocowej i Korzeniowskiego. Budowa tzw. Dworca Górnego zakłada m.in. powstanie obiektu usługowego, remont i przebudowę istniejących zjazdów z dróg publicznych, stworzenie kładki i plac manewrowy. Obiekt ma także ułatwić dostanie się na stację kolejową Szczecin Główny od strony miasta.

Wiz. szczecin.eu

– Dworzec Górny ma w najbardziej funkcjonalny sposób połączyć komunikację miejską, PKS, busy z komunikacją kolejową – mówi Piotr Krzystek, prezydent miasta.

Projekt zakłada poprawienie warunków pasażerów korzystających z pociągów i autobusów w rejonie dzisiejszego dworca PKS. Koncepcja została przygotowana w pionie Architekta Miasta. – Istotnym elementem projektu jest kładka na terenie dworca PKP, która wyprowadza pasażerów w tej chwili na ulicę Owocową. Przygotowaliśmy projekt, który ma polepszyć przemieszczanie się pasażerów w tym miejscu – mówi Jarosław Bondar, architekt miasta.

Nowoczesny węzeł przesiadkowy będzie znajdował się  w rejonie ulic Owocowej i Korzeniowskiego oraz pl. Zawiszy Czarnego. Projekt zakłada otwarcie dworca kolejowego na miasto i sprawne połączenie w jednym miejscu wszystkich funkcji związanych z obsługą komunikacji.

Inwestycja będzie obejmowała m.in. budowę obiektu usługowego. Budynek górny będzie nawiązywał wizualnie do architektury w tym miejscu, a w  jego skład będą wchodzić: powierzchnie handlowo-usługowe dla podróżnych, pomieszczenia socjalne dla kierowców i obsługi pojazdów oraz  podróżnych, biura i kasy biletowe, hol i poczekalnia.

Stworzenie Dworca Górnego wymaga przygotowania infrastruktury, przebudowy zjazdów publicznych z ul. Owocowej, Świętopełka, Korzeniowskiego dla pojazdów takich jak. bus, taxi i samochodów osobowych. Planuję się także remont i przebudowę istniejących zjazdów z dróg publicznych na teren inwestycji. Niezbędna jest budowa miejsc postojowych tj. perony autobusowe, miejsca postojowe dla samochodów osobowych i taxi. Projekt uwzględnia zbudowanie kładki oraz placu manewrowego przed budynkiem dworca.

Projekt zostanie wyposażony w  nowoczesne urządzenia tj. system informacji przed podróżą, inteligentnego parkowania oraz systemy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania węzła przesiadkowego.

Koszty inwestycji to 29,8 mln zł z czego 75% będzie finansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kolejnym etapem prac nad inwestycją jest przystąpienie do przygotowania Programu Funkcjonalno - Użytkowego. Do końca br. powinno być gotowe studium wykonalności projektu. Planowany termin zakończenia budowy dworca to IV kwartał 2020 roku.

Zobacz prezentację przygotowaną przez urząd miasta