Nowoczesny Senior – nowy projekt Fundacji Grupy PKP

Nowoczesny Senior – nowy projekt Fundacji Grupy PKP

05 września 2016 | Źródło: Fundacja Grupy PKP
PODZIEL SIĘ

Misją Fundacji Grupy PKP jest przeciwdziałanie marginalizacji różnych grup społecznych, w tym osób starszych. Ze względu na fakt, że polskie społeczeństwo starzeje się, wyzwaniem dla organizacji pozarządowych jest aktywizacja seniorów. W tym celu Fundacja Grupy PKP stworzyła program ,,Nowoczesny Senior – nauka i integracja’’ w ramach rządowego programu ASOS.

Fot. pixabay.com

Projekt składa się z dwóch części: edukacyjnej (zajęcia z obsługi komputera, prowadzenia portali społecznościowych i bloga, warsztaty: literackie, z tworzenia filmów, poradników, obróbki zdjęć, z tworzenia modeli biznesowych w ramach start-upów i z partycypacji społecznej) oraz integracyjnej (integracja międzypokoleniowa w ramach projektu „Przez pryzmat historii” z młodzieżą w szkołach/technikach, zajęcia ruchowe, taneczne, a także gry i zabawy). Zajęcia odbędą się w dwóch miastach – Warszawie i Wrocławiu, w okresie od 1 października do 15 grudnia br. Warsztaty potrwają do połowy lutego 2017 roku.

W ramach projektu chętni będą mogli wziąć udział w spotkaniach z ekspertami i zdobyć wiedzę z zakresu: Czym jest partycypacja społeczna? (UW) Jak założyć Fundację/Stowarzyszenie? (UW) Jak wyliczyć emeryturę/rentę? (ZUS) Wolontariat – korzyści z bycia społecznikiem. (Fundacja Grupy PKP) Za późno na start? Start-upy dla seniorów. (AIP) Podczas spotkań uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób można założyć i poprowadzić własną działalność, co trzeba zrobić żeby zostać radnym lub wolontariuszem. To nie wiek, ale stereotypy stanowią przeszkodę w realizacji pomysłów i samorealizowaniu się na wielu płaszczyznach, w tym społecznych i biznesowych.

Wszystkie inicjatywy powstałe w ramach projektu (blog, gazeta, poradnik, wystawa, etc.) będą wspierane i rozwijane przez Fundację Grupy PKP. Udowodnimy seniorom, że są oni w stanie pokonać własne uprzedzenia i stereotypy oraz aktywnie włączyć się w życie społeczne.

- Oczywiście można powiedzieć, że z wiekiem spada sprawność organizmu i zwiększa się ryzyko chorób lub niepełnosprawności, w wyniku czego zmniejsza się aktywność zawodowa czy społeczna. Jednak w tym przypadku zachodzi wyraźna korelacja. Zgodnie z danymi GUS-u, bierność w życiu zawodowym i społecznym oraz ograniczenie kontaktów międzyludzkich przyczyniają się do pogorszenia psychicznej i fizycznej kondycji emerytów. Dlatego muszą oni wyjść z domów, a my im w tym pomożemy - zapowiada fundacja.

- Nasz Fundator, PKP SA, zarządza ponad 100 tys. nieruchomości na terenie całego kraju. Postanowiliśmy zaadaptować niektóre z nich pod Inkubatory Przedsiębiorczości dla Osób Starszych, wzorowane na Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości, ale z małym wyjątkiem. W naszych inkubatorach można będzie nie tylko założyć działalność gospodarczą, ale także zaangażować się w pracę na rzecz innych ludzi. Jeżeli chodzi o wolontariat, na rynku brakuje pośrednika dla dwóch stron: instytucji potrzebujących wolontariuszy i osób chcących zaangażować się społecznie – czytamy w komunikacie Fundacji Grupy PKP.

Obecnie kluby seniorów często działają w oparciu o składki uczestników. Jednak nie wszystkich emerytów stać na ich opłacanie. Dlatego Fundacja Grupy PKP wystąpiła do innych fundacji korporacyjnych z inicjatywą zorganizowania oraz utrzymania tego typu placówek. Wstępnie Poczta Polska wyraziła zainteresowanie tym projektem. Fundacja liczy , że razem uda się stworzyć miejsca gdzie seniorzy będą mogli pracować i tworzyć projekty, wykorzystując wiedzę oraz doświadczenie zdobywane przez lata.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Zatwierdzono stawki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Zatwierdzono stawki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
Następny artykuł SKM Warszawa uruchomiła dodatkowe pociągi na Służewiec SKM Warszawa uruchomiła dodatkowe pociągi na Służewiec