Centrum Komunikacyjne w Legionowie już służy podróżnym

Centrum Komunikacyjne w Legionowie już służy podróżnym

14 września 2016 | Źródło: Skanska
PODZIEL SIĘ

Mieszkańcy Legionowa mają się czym chwalić. W niedzielę odbyło się uroczyste otwarcie największej w historii miasta inwestycji – Centrum Komunikacyjnego. Kontrakt o wartości blisko 30 mln zł brutto, polegający na dokończeniu budowy obiektu, zrealizowała Skanska. Inwestorem był Urząd Miasta Legionowo.

Fot. Skanska

Nowo powstałe Centrum Komunikacyjne zachęca do korzystania z transportu zbiorowego, ale przede wszystkim usprawnia działanie komunikacji publicznej w mieście.

W czerwcu ubiegłego roku, kiedy Skanska weszła na plac budowy, do dokończenia miała blisko 70 proc robót, jakie wynikały z całego projektu. Budynek dworca osiągnął wówczas stan surowy częściowo zamknięty, budynek garażu posiadał szkielet bez rampy podjazdowej, zaś droga i infrastruktura zostały rozpoczęte fragmentarycznie.

– Przed przystąpieniem do kontynuacji budowy najpierw musieliśmy wykonać inwentaryzację części już zrealizowanej oraz opracować szczegółowe plany robocze wraz z dokumentacją warsztatową dla poszczególnych zadań – wyjaśnia Piotr Falaciński, kierownik budowy ze Skanska. – Dzięki temu sprawnie wznowiliśmy roboty oraz nadaliśmy odpowiedni rytm i tempo na wszystkich, wcześniej rozpoczętych odcinkach budowy, aby pasażerowie i mieszkańcy Legionowa jak najszybciej mogli cieszyć się nowym obiektem – dodaje.

W ramach umowy Skanska rozbudowała też istniejące przejście podziemne przy przystanku PKP Legionowo wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz usunęła kolizje. Przejście umożliwia teraz płynną komunikację od strony osiedla Piaski na poszczególne perony oraz do budynku dworca kolejowego.

Jednym z atutów centrum komunikacyjnego w Legionowie jest architektura dworca kolejowego, dzięki której miejsce spełnia najwyższe europejskie standardy. Konstrukcję stanowią ściany żelbetowe oporowe zwieńczone szklaną kopułą opartą na konstrukcji stalowej o łącznej długości ponad 60 mb. Z kolei budynek garażu wprowadził ład przestrzenny i wyeliminował wszechobecnie zaparkowane samochody. Dzięki temu przestrzeń w rejonie dworca otworzyła się dla mieszkańców i podróżujących. Tuż obok dworca ustawione są zadaszone przystanki autobusowe, zaś cykliści mogą korzystać ze znajdującej się w budynku wypożyczalni rowerów.

Obiekt przede wszystkim poprawił komfort podróżnych. Parter to m.in. nowa, przestronna poczekalnia, kasy biletowe, system informacji pasażerskiej i punkty handlowe. Na dwóch górnych kondygnacjach coś dla siebie znajdą mole książkowe. „Poczytalnia” - bo tak nazywa się miejsce, gdzie można wypożyczyć książki - umili czas oczekującym na pociąg. Znajdują się tu nie tylko książki. To także audiobooki, filmy i gry na konsole – całość pod nazwą Multimedialnej Strefy Obsługi Pasażera pozwala kreatywnie spędzić czas.

Skanska ma doświadczenie w realizacji obiektów dla branży kolejowej. W ubiegłych latach spółka przebudowała m.in. stację kolejową Wrocław Leśnica, Dworzec Kolejowy w Ostrowie Wielkopolskim oraz Dworzec Gdański w Warszawie. Ponadto Skanska jest wykonawcą stacji Łódź Widzew, gdzie zmodernizowała i zbudowała nowe obiekty wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych.