Regulacje Jakość publicznych inwestycji budowlanych zaczyna się od ustawy PZP

Jakość publicznych inwestycji budowlanych zaczyna się od ustawy PZP

19 grudnia 2016 | Źródło: KZP
PODZIEL SIĘ

Zapraszamy na konferencję pt. „Nowelizacja ustawy PZP w praktyce, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki zamówień na projektowanie i wykonanie robót budowlanych”, organizowaną przez Grupę Doradczą KZP. Podczas konferencji zostanie przedstawiona analiza nowelizacji Prawa zamówień publicznych uwzględniająca różne punkty widzenia. Uczestnikami spotkania będą bowiem, zarówno znani prawnicy, przedstawiciele Inwestora zastępczego, jak też przedstawiciele UZP, zamawiającego, a także strony społecznej: OIGD i SIDIR.

Fot. Rafał Wilgusiak

Celem konferencji jest wsparcie uczestników systemu zamówień publicznych w pozyskaniu wiedzy nt. rozwiązań podnoszących jakość robót budowlanych po nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, która transponuje do polskiego porządku prawnego przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE. Wydarzenie jest również okazją do wskazania wątpliwości interpretacyjnych związanych z praktycznym stosowaniem zmienionych przepisów oraz omówienia tych mechanizmów, które dotychczas nie sprostały oczekiwaniom zamawiających czy wykonawców, zaangażowanych w procedury udzielania, czy pozyskiwania zamówień na roboty budowlane.

Organizatorzy chcieliby wspólnie wypracować i wskazać na akty zapobiegliwości, które można już wdrażać na etapie przygotowania zamówienia, prowadzenia postępowania o zamówienie publiczne, a także na rozwiązania jakościowe w zaproponowanych w ofertach. Nie można również pomijać niezwykle ważnego w procesie realizacji inwestycji publicznych stanowiska UZP i dokonywanych przez Urząd interpretacji przepisów. Równie kluczową rolę odgrywa orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej, które kształtuje praktyki zamawiających i wykonawców. Ostatnim etapem, który ma wpływ na efekt inwestycyjny, jest nadzór nad pracami budowlanymi - to tu skupiają się wszystkie problemy nie rozwiązane na wcześniejszych etapach. Właściwa identyfikacja ryzyk w konsekwencji skutkujących niską lub wręcz nienależytą jakością robót budowlanych, pozwala w odpowiednim czasie na podjęcie wspomnianych wyżej aktów zapobiegliwości.

W celu rzetelnego przedstawienia obszarów zaproszono jako prelegentów przedstawicieli UZP, zamawiającego, inwestora nadzorczego, znanych prawników oraz przedstawicieli strony społecznej.

Konferencja odbędzie się 11 stycznia 2017r. w Warszawie. Więcej informacji o programie i uczestnikach konferencji znajduje się tutaj.