Jubileuszowy 500. tramwaj Pesy już jeździ

Jubileuszowy 500. tramwaj Pesy już jeździ

22 września 2017 | Źródło: PESA
PODZIEL SIĘ

Pesa przekazała MZK Bydgoszcz pierwszy z 18 przewidywanych właśnie tym kontraktem tramwaj Swing. Do czternastu pojazdów bydgoskiego producenta jeżdżących dotąd po jej macierzystym mieście dołączył więc dziś piętnasty, który jak się okazuje jest tramwajem szczególnym - jest to bowiem 500. tramwaj z bydgoskiej fabryki oddany do eksploatacji na rynku polskim.

Fot. PESA

- Tramwaje już wcześniej przynosiły nam powody do satysfakcji i podnosiły pozycję firmy w Europie choćby wtedy, gdy ich setki trafiały na tory Warszawy czy wtedy, gdy otwierały nam kolejne rynki eksportowe. Teraz jesteśmy dumni, że tramwaj nr 500 trafia właśnie do Bydgoszczy – miasta, w którym przed 166 laty powstały zakłady dziś znane pod nazwą Pesa, zatrudniające ponad 3 tysiące pracowników, w większości przecież bydgoszczan – komentuje wydarzenie prezes firmy Robert Świechowicz.

Zamówienie warte ok. 141,1 mln zł obejmuje w sumie dostarczenie 18 tramwajów Swing, w tym: 3 trójczłonowe i 15 pięcioczłonowych.

Wszystkie zamówione przez miasto Bydgoszcz tramwaje trójczłonowe powinny zostać przekazane do końca października br., natomiast w przypadku tramwajów pięcioczłonowych: 8 szt. w okresie od 07.05.2018 r. do 29.06.2018 i 7 szt. od 01.08. do 30.09.2018r.

- Przyspieszyliśmy odnowę pojazdów komunikacji publicznej, dlatego już przed dwoma laty zakupiliśmy 12 tramwajów na potrzeby nowej linii do Fordonu. Teraz odbieramy pierwsze z 18 zamówionych tramwajów, które mają obsługiwać rozbudowaną ulicę Kujawską i pętlę na Kapuściskach. Negocjujemy też rozszerzenie zamówienia o trzy kolejne pojazdy. Dzięki tym zakupom dostosowujemy komfort podróżowania komunikacją miejską do oczekiwań pasażerów. Jednocześnie mam ogromną satysfakcję, że oferta bydgoskiej PESY spełniła po raz kolejny wszystkie oczekiwania postawione w przetargu. Otrzymujemy nowoczesne pojazdy, które produkowane są w naszym mieście – podsumował Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.