PKM zelektryfikuje linię oraz zbuduje dodatkowy przystanek Gdańsk Firoga

PKM zelektryfikuje linię oraz zbuduje dodatkowy przystanek Gdańsk Firoga

29 maja 2018 | Źródło: PKM
PODZIEL SIĘ

Przedstawiciele Pomorskiej Kolei Metropolitalnej podpiszą 30 maja umowę na unijne dofinansowanie projektu pt. „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap I – rewitalizacja „Kolei Kokoszkowskiej” Faza III – elektryfikacja linii kolejowych nr 248 i 253 wraz z budową przystanku Gdańsk Firoga”. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Centrum Unijnych Projektów Transportowych odbędzie się w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w  Gdańsku.

Fot. PKM

O tym, że Unia Europejska dofinansuje w 85 procentach elektryfikację linii PKM oraz budowę dodatkowego przystanku Gdańsk Firoga wiadomo już od marca br., kiedy to Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie ogłosiło w marcu wyniki konkursu nr POIiŚ.5.2/2/16 dla działania 5.2 Rozwój transportu kolejowego poza TEN-T. Projekt zgłoszony przez PKM SA znalazł się w gronie trzech najwyżej ocenionych przez CUPT projektów, które uzyskały wymaganą liczbę punktów i zdobyły unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dzięki temu z przewidywanych 89 mln zł kosztów realizacji całego projektu aż 61,7 mln zł pokryje Unia Europejska.

- Staraliśmy się o 85-procentowe dofinansowanie z UE planowanej przez nas inwestycji i tyle otrzymaliśmy – mówi Mieczysław Stuk, marszałek województwa pomorskiego. – Inwestycja zrealizowana zostanie w latach 2020-23, równolegle z planowaną przez PKP PLK elektryfikacją linii kolejowej 201, z którą linia PKM łączy się w Rębiechowie. Dzięki temu już za kilka lat nasi pasażerowie zyskają jeszcze większy komfort podróżowania po linii PKM szybszymi i bardziej pojemnymi pociągami elektrycznymi. Elektryfikacja pozwoli w pełni wykorzystać potencjał linii, którą w 2017 roku przejechało ponad 3 miliony pasażerów.

Warto przypomnieć, że linia PKM od samego początku planowana była jako linia elektryczna, jednak ze względu na brak trakcji elektrycznej na linii 201 (Gdynia – Kościerzyna), z którą linia PKM łączy się w Rębiechowie, plany elektryfikacji samorządowa spółka PKM SA musiała odłożyć w czasie – do momentu przygotowania przez PKP PLK projektu elektryfikacji linii 201.

elektryfikacja

- Elektryfikacja samej linii PKM, bez tworzącej z nią wspólną sieć linii 201 byłaby bezcelowa, bo trakcja elektryczna kończyłaby się „ślepo” w Rębiechowie – wyjaśnia Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego nadzorujący projekt PKM. – Dlatego cały czas namawialiśmy naszych partnerów z PKP do elektryfikacji linii 201 i obecnie, kiedy PKP PLK taki projekt już przygotowują wspólnie zelektryfikujemy obie nasze linie. Dzięki temu od 2023 z Kościerzyny i Kartuz można będzie dojechać pociągiem do Trójmiasta jeszcze szybciej i wygodniej niż obecnie.

Przy okazji elektryfikacji PKM SA wróciła także do pomysłu budowy dodatkowego przystanku PKM Gdańsk Firoga, pomiędzy Matarnią i Portem Lotniczym. Analizy marketingowe projektu PKM wykonane w 2010 r. przez ekspertów UE wykazały, że ze względu na powstawanie w pobliżu dużych firm branży IT, w przyszłości wskazane będzie wybudowanie w tym miejscu dodatkowego przystanku PKM.

- Dlatego już w 2011 r. przewidzieliśmy w naszym projekcie rezerwę terenową pod dodatkowy przystanek w tej lokalizacji, a przejście pod torami na ul. Szybowcowej zostało tak zaprojektowane i wybudowane, aby w przyszłości bezpośrednio nad nim mógł powstać przystanek – wyjaśnia Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA.