Do końca roku KZN Bieżanów będą miały 10 Switcherów

Do końca roku KZN Bieżanów będą miały 10 Switcherów

04 czerwca 2018 | Źródło: KZN Bieżanów
PODZIEL SIĘ

Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe Bieżanów odebrały w maju trzy wagony do transportu rozjazdów w blokach Switcher. W kolejnych miesiącach pozyskają trzy następne. Firma chwali się dobrymi wynikami – w 2017 r. zysk netto wyniósł prawie 6 mln zł.

Fot. KZN Bieżanów

Do końca roku do eksploatacji w KZN Bieżanów wejdzie w sumie 10 wagonów z czego dwa będą oznaczone jako Switcher+, ponieważ są dodatkowo wyposażone w dźwigi hydrauliczne, umożliwiające rozładunek bloków rozjazdowych transportowanych zarówno na nich samych jak i na wagonach bezdźwigowych, z długą platformą.

– Dzięki tak rozbudowanej flocie, będziemy w stanie utworzyć pociąg mogący transportować jednorazowo trzy rozjazdy o promieniu r=1200 fabrycznie zmontowane w blokach. Taką właśnie realizację mamy zaplanowaną już na sierpień w ramach realizacji projektu Włoszczowa Północ – mówi Magdalena Kamińska, dyrektor ds. techniki i jakości, odpowiedzialna w KZN-ie za projekt Switcher.

Maszyny, hale i infrastruktura

KZN Bieżanów inwestują w wagony do transportu kompletnych rozjazdów w w związku z wymogami jakościowymi PKP PLK. – Mając na uwadze jakość początkową konstrukcji rozjazdowych oraz ich żywotność, chcemy wierzyć w deklaracje zarządu PLK o tym, że w 2018 tak transportowanych w ten sposób będzie ok. 20 proc., a w kolejnym roku 30 proc. rozjazdów w ramach prac modernizacyjnych na sieci kolejowej – dodaje Magdalena Kamińska.

Wagony Switcher to część wielomilionowego programu inwestycyjnego realizowanego przez spółkę KZN Bieżanów. By zaspokoić rosnący popyt, krakowska spółka inwestuje w nowe maszyny, które pojawiły się i będą się pojawiać w najbliższym okresie na halach produkcyjnych, bocznicy i placach magazynowych; a także w obiekty, hale i infrastrukturę transportową zakładu.

Spółka informuje, że poprawia się jej kondycja finansowa. – W naszych wynikach dostrzec można wyraźnie, że II kwartał ub. roku był przełomowy dla branży. Od tego momentu w przepływach finansowych spółki widzimy zmianę tendencji – mówi Barbara Król, członek zarządu, dyrektor finansowy KZN Bieżanów. – Przełożyło się to na wynik całego roku 2017, w którym zanotowaliśmy ponad 102 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza prawie 20-proc. wzrost w stosunku do roku 2016. Sam zysk netto w 2017 r. zbliżył się do 6 mln zł, podczas gdy w poprzedzającym go okresie osiągnął niespełna 3,5 mln zł – dodaje Król.

Kierunek - Niemcy

Dobra kondycja przedsiębiorstwa potwierdza się również w 2018 roku – tylko w pierwszych czterech miesiącach, czyli od stycznia do kwietnia br., KZN Bieżanów wypracowały przychody ze sprzedaży i zyski w wysokości zbliżonej do połowy tych z roku ubiegłego. – Dzięki zdrowemu bilansowi spółki realizujemy program inwestycyjny, którego celem jest elastyczne zaspokajanie potrzeb krajowych i zagranicznych, w tym kluczowego dla nas rynku niemieckiego, w perspektywie najbliższych 5-10 lat. – podkreśla dyrektor Król – Nie przejadamy zysków, lecz je inwestujemy. Na zmianę koniunktury zareagowaliśmy z odpowiednim wyprzedzeniem, działaniami zwiększającymi nasze możliwości – dodaje dyrektor finansowa KZN Bieżanów.

Stabilizacja rynku inwestycyjnego i utrzymaniowego daje spółce wieloletnie perspektywy efektywnego wykorzystania wagonów do przewozu rozjazdów w blokach i trwałe upowszechnienie takiej technologii zabudowy tych konstrukcji.

– Liczymy, że do zakontraktowanych lub będących w zaawansowanej fazie negocjacji realizacji na 2018 rok, przy użyciu floty Switcher, w lokalizacjach takich jak Włoszczowa Północ, Czarnca, Nowa Sarzyna, Szczecin Gumieńce, post. odg. Kozioł, czy w ciągu miejscowości Krzeszowice dołączać będą szybko kolejne planowane zarówno na rok bieżący jak i następne lata – podsumowuje Magdalena Kamińska.