Alstom otrzymał zamówienie na 100 pociągów bardzo dużych prędkości

Alstom otrzymał zamówienie na 100 pociągów bardzo dużych prędkości

27 lipca 2018 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Zarząd SNCF Mobilités, podczas swojego posiedzenia, które odbyło się 26 lipca 2018 r., zatwierdził zamówienie na 100 pociągów bardzo dużych prędkości najnowszej generacji Avelia Horizon (TGV[1]). 

Fot. Alstom

Ta nowa generacja pociągów bardzo dużej prędkości powstała z myślą o osiągnięciu ambitnych celów związanych z konkurencyjnością sektora kolejowego i zwiększeniem zysków SNCF, a całkowite koszty nabycia są o 20% niższe niż w przypadku poprzedniej generacji. Zespoły ekspertów pracujących od dwóch lat nad tym projektem sprostały wyzwaniu, jakim było opracowanie nowego pociągu, którego koszty są  niższe o 25 mln euro na skład, z dodatkowym budżetem wynoszącym 190 mln euro na dodatkowe funkcje i usługi[2].

Avelia Horizon będzie wyposażony w dwie innowacyjne, krótsze głowice napędowe, łączące wysoką wydajność i kompaktowość, a także przegubowe, dwupoziomowe wagony pasażerskie. Projekt umożliwia zwiększenie przestrzeni dla pasażerów o 20%, dzięki czemu pociąg może pomieścić do 740 pasażerów w wybranej przez SNCF konfiguracji najwyższej pojemności.

Koszty utrzymania będą o ponad 30% niższe niż obecne koszty, jakie ponosi SNCF. Kwestia konserwacji pociągu jest brana pod uwagę już od etapu projektu, który zakłada zdalny system diagnostyczny umożliwiający konserwację predykcyjną, zwiększający niezawodność i dostępność pociągu. Wiele elementów pociągu ma zoptymalizowaną konstrukcję umożliwiającą uproszczenie i ograniczenie czynności konserwacyjnych oraz wydłużenie okresów między kolejnymi konserwacjami. Dzięki swej aerodynamicznej budowie i bardziej wydajnemu napędowi trakcyjnemu, TGV nowej generacji będą zużywać o 20% mniej energii niż obecnie.

To zamówienie jest efektem owocnej współpracy między SNCF a Alstom. Oferowane przez Alstom rozwiązanie Avelia jest odpowiedzią na wyzwania technologiczne i ekonomiczne, a także wyzwania w zakresie konkurencyjności, przed którymi stoi SNCF - mówi Henri Poupart-Lafarge, Dyrektor Generalny Alstom.

[1] TGV jest znakiem towarowym SNCF
[2] Wartość kontraktu wynosi 2,7 mld euro (przed podpisaniem) i zostanie on zaksięgowany w 2 kw. bieżącego roku podatkowego.