Rekord w Modlinie: 3 miliony pasażerów

Rekord w Modlinie: 3 miliony pasażerów

09 stycznia 2019 | Źródło: MPL Warszawa Modlin
PODZIEL SIĘ

Rok 2018 był przełomowy dla lotniska w Modlinie. W każdym miesiącu bite były rekordy w liczbie obsługiwanych pasażerów, a w grudniu po raz pierwszy, nasz port odprawił 3-milionowego pasażera w ciągu jednego roku kalendarzowego. Wciąż nie ma jednak rządowej decyzji o budowie torów kolejowych od stacji PKP Modlin do lotniska, która usprawniłaby dojazd do terminala.

Fot. MPL Warszawa Modlin

Jak podaje port, liczba pasażerów obsłużonych w grudniu 2018 wyniosła 238 207. W całym 2018 roku dokładnie 3 081 966, daje to wzrost o 5,1% r/r. W 2018 zrealizowano ważną inwestycję polegającą na wykonaniu remontu dróg kołowania DK-A1 i DK-B. Dużym osiągnięciem było przeprowadzenie remontu drogi startowej lotniska „pod ruchem” nie generując ani jednego opóźnienia operacji lotniczych ani przekierowania. Pod koniec 2018 roku na lotnisku w Modlinie została uruchomiona nowa wieża kontroli ruchu lotniczego. Kontrolerzy mogą też pracować z drugiej wieży, mobilnej. Te dwa rozwiązania zastąpiły wieżę, która w Modlinie działała od otwarcia portu w 2012 r. Pozwolenie na jej użytkowanie było ważne do końca 2018 r.
- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wyposażyła obie wieże w najnowocześniejszy sprzęt. Ostatnie miesiące ubiegłego roku upłynęły pod znakiem bardzo intensywnych prac zespołów roboczych zarówno po stronie PAŻP, jak i portu lotniczego. Bardzo mnie to cieszy, że pracując w naprawdę napiętym harmonogramie, udało się osiągnąć wspólny cel - mówi Leszek Chorzewski, p.o. prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa Modlin.
W listopadzie 2018 roku wojewoda mazowiecki ogłosił zakup 5 bramek biometrycznych dla Portu Lotniczego Warszawa/Modlin. Bramki zostaną zainstalowane w tym roku i będą częścią systemu automatycznej odprawy granicznej pasażerów. 
Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa Modlin rozpoczął działaność w 2012 roku. W listopadzie 2018 obsłużono 14-milionowego pasażera. Lotnisko obsługuje regularne rejsy Ryanaira na ponad 50 kierunkach, a także czartery. W tym roku lądowały tu samoloty takich przewoźników jak: Maleth Aero, Small Planet, Enter Air, KlasJet, Air Nostrum. W 2018 roku Ryanair - uruchomił nowe trasy dla kierunków: Kijów (Ukraina), Lwów (Ukraina), Amman (Jordania), Burgas (Bułgaria), Rimini (Włochy) oraz Pescara (Włochy).