Ponad 3,3 mln pasażerów w 2018. Rekordowy rok lotniska Wrocław

Ponad 3,3 mln pasażerów w 2018. Rekordowy rok lotniska Wrocław

31 stycznia 2019 | Autor: RD | Źródło: PL Wrocław
PODZIEL SIĘ

Wrocławskie lotnisko ma za sobą najlepszy okres w historii. Port obsłużył o 17,3% podróżnych więcej niż przed rokiem. Dodatkowo, kilka wydarzeń w 2018, w tym pojawienie się nowych znaczących przewoźników, to kamienie milowe dla rozwoju lotniska.

Fot. PL Wrocław

Podsumowanie roku na wrocławskim lotnisku wypada bardzo dobrze. Wynik przekroczył nawet wstępne prognozy: port obsłużył ponad 3,347 mln pasażerów, osiągając tym samym swój nowy rekord. Największy udział mają w tym tanie linie, z których oferty na kierunkach międzynarodowych skorzystało łącznie ponad 2 mln pasażerów. Oznacza to wzrost o prawie 26% w porównaniu do poprzedniego roku. Szczególnie wysokie wzrosty zanotowały w tym segmencie linie Wizz Air, które w swojej bazie operacyjnej we Wrocławiu umieściły w 2018 roku dodatkowy samolot. Znakomite rezultaty odnotowali również przewoźnicy sieciowi, którzy na trasach międzynarodowych obsłużyli o 22,6% podróżnych więcej niż w 2017 roku.
– Osiągnęliśmy ogromne sukcesy w rozwoju połączeń sieciowych, przesuwające nas do europejskiej ekstraklasy lotnisk regionalnych. Po raz pierwszy przekraczamy, i to wyraźnie, granicę 3 mln pasażerów rocznie. Do tego, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym podróżni mieli do dyspozycji rekordową siatkę połączeń. Równomiernie rozwijały się wszystkie segmenty ruchu – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
- Lotnisko Wrocław to doskonały produkt lotniczy. Projektowaliśmy je przed UEFA Euro 2012 w taki sposób, aby mogło nawet po latach operować w sposób optymalny dla pasażera. Dlatego bardzo nas cieszy dynamika wzrostów ruchu oraz zainteresowanie nowych linii lotniczych. Przed tym portem na pewno świetlana przyszłość - ocenia Mariusz Rutz, szef JSK Architekci, projektant lotnisk we Wrocławiu i Gdańsku oraz autor realizowanej obecnie przebudowy portu lotniczego w Monachium.
Dodajmy, że wyraźne ożywienie dotyczy czarterów turystycznych (czyli rejsów w ramach oferty biur podróży), z których skorzystało aż 73,6% podróżnych więcej niż przed rokiem. W sumie, biorąc pod uwagę wszystkie segmenty ruchu, na wrocławskim lotnisku obsłużono o 17,3% więcej pasażerów, realizując prawie 32,5 tys. operacji lotniczych (startów i lądowań).
To jednak nie wszystko: kilka wydarzeń z 2018 roku to kamienie milowe w całej historii i rozwoju wrocławskiego lotniska. Są związane zarówno z rozwojem siatki połączeń i pojawieniem się nowych przewoźników, jak i rozbudową lotniskowej infrastruktury oraz wprowadzeniem kolejnych udogodnień dla pasażerów.