Dworzec w Mrozach zostanie zmodernizowany

Dworzec w Mrozach zostanie zmodernizowany

18 marca 2019 | Autor: POM | Źródło: PKP SA
PODZIEL SIĘ

Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca kolejowego w Mrozach na Mazowszu. Zakończenie prac budowalnych planowane jest na pierwszą połowę 2020 roku. Budynek odzyska dawną świetność, a pasażerowie będą mogli korzystać z nowych udogodnień.

Fot. PKP SA
W ramach modernizacji przebudowane zostaną wszystkie pomieszczenia budynku dworca wraz ze znajdującymi się w nich instalacjami. Z punktu widzenia pasażerów najważniejsza będzie zmiana układu i funkcji poszczególnych pomieszczeń. Przy klatce schodowej zainstalowany zostanie dźwig osobowy. W budynku znajdą się przestrzenie związane z obsługą pasażerów oraz pomieszczenia przeznaczone na cele komercyjne. Do dyspozycji podróżnych będą hol główny, poczekalnia, strefa dla dzieci oraz ogólnodostępne toalety. Jedno z pomieszczeń zostanie wyposażone w okienko do sprzedaży biletów. Obok niego znajdzie się zaplecze socjalno-sanitarne dla pracowników dworca. Zaprojektowane zostały również miejsca, w których będą mogły znaleźć się m.in. automaty z napojami i przekąskami, paczkomat oraz biletomat. Pozostałe lokale, w tym jeden na piętrze, zostaną przeznaczone jako pomieszczenia do wynajęcia na działalność o charakterze komercyjnym. Zmodernizowany dworzec będzie przystosowany do obsługi wszystkich grup podróżnych, w tym również osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, takich jak osoby z niepełnosprawnościami, podróżni z małymi dziećmi czy pasażerowie z dużymi bagażami.

Ze względu na walory architektoniczno-historyczne gruntowna przebudowa dworca kolejowego w Mrozach zostanie przeprowadzona w sposób polegający na ograniczonej ingerencji w strukturę zewnętrzną budynku. W ramach modernizacji odnowiona zostanie elewacja, a stolarka okienna i drzwiowa zostaną odtworzone zgodnie z dokumentacją archiwalną. Nowe drzwi i okna będą wykonane z drewna, w kolorze ciemnego brązu, z zachowaniem historycznych podziałów. Planowane jest także odkrycie dawnych obramowań okien. Podczas przebudowy wymienione zostanie również pokrycie dachowe.

Wykonawcą robót budowalnych została firma T4B Budownictwo Sp. z o.o. Wszystkie prace będą prowadzone przy zachowaniu obsługi podróżnych z uwzględnieniem ich bezpieczeństwa oraz w sposób umożliwiający nieprzerwane korzystanie z kas biletowych, poczekali i pomieszczeń sanitarnych. Inwestycja współfinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt przebudowy dworca to ponad 9,43 mln zł brutto.