„KOLEJ NAKRĘCA KNURÓW!"

„KOLEJ NAKRĘCA KNURÓW!"

10 czerwca 2019 | Autor: Arkadiusz Ochmański, Robert Kufieta | Źródło: „Kolej na Knurów”
PODZIEL SIĘ

…i to dosłownie. Ponad 300 osób – tyle nas było na Knurowskim dworcu PKP, a w tym 120 pasażerów pociągu specjalnego „Industriada” Kolei Śląskich -  bawiło się na I Pikniku Kolejowym w Knurowie. Impreza odbyła się w ubiegłą niedzielę. Zapowiadaliśmy ją i zapraszaliśmy do udziału w niej na portalu www.kurierkolejowy.eu w ubiegłym tygodniu.

Fot. „Kolej na Knurów”

Zorganizowana została w formie kinderbalu dla dzieci. Na imprezie pojawili się nie tylko Knurowianie, ale także mieszkańcy Gliwic i okolic. Główną atrakcją imprezy dla mieszkańców Knurowa był pociąg specjalny Kolei Śląskich „Industriada” obsługiwany najnowszym pociągiem ELF 2. Mieszkańcy mogli zwiedzać kabinę maszynisty, porozmawiać z obsługą pociągu, co spowodowało niemałe wypieki na twarzach wielu pociech, a także ich rodziców.
 
Natomiast główną atrakcją dla gości pociągu było powitanie staropolskim zwyczajem, w tradycyjnym śląskim stroju przez artystkę estradową Danutę Glińską -dawną mieszkankę dworca PKP w Knurowie, która z entuzjazmem dzieliła się anegdotami z życia dworca. Dowiedzieliśmy się, że latach 80 z wizytą na Knurowskim dworcu  gościli twórcy kultowej „Piwnicy pod Baranami” Piotra Skrzyneckiego. Swoje wokalne umiejętności zaprezentowała młoda knurowska artystka Klaudia Guzera. Na okoliczność imprezy został przygotowany specjalny quiz wiedzy o Knurowie przez Ewę Granieczny.

Wszyscy goście imprezy mogli ugasić pragnienie dzięki lemoniadzie, którą przygotowali członkowie Związku Harcerstwa Polskiego w Knurowie pod kierownictwem księdza Piotra Larysza. Przy okazji imprezy, knurowscy harcerze, w ramach kampanii „Bohater Drużyny” promowali postać ks. Alojzego Koziełka- legendarnego mieszkańca Knurowa, inicjatora i budowniczego kościoła pw. św. Cyryla i Metodego z unikatowymi w skali Polski rzeźbami sakralnymi, nawiązującymi do tradycji górniczych miasta Knurów i życia w socrealiźmie. Najmłodsi goście mieli okazję poznać trasy pociągów Kolei Śląskich, stworzyć wspólny plakat, czy wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez „Ciocię Hipcię”, nie zabrakło słodyczy, oraz baniek mydlanych. Na koniec imprezy taniec salsation zaprezentowała Jagoda Rudnik z zespołem.   Inicjatorami i współorganizatorami imprezy byli redaktorzy stron społecznościowych: „Dawny Knurów” pod wodzą Ewy Granieczny i „Kolej na Knurów” z Robertem Kufieta i Arkadiuszem Ochmańskim na czele.

Organizatorzy dziękuję za pozytywny odbiór, ciepłe przyjęcie gości z całej Polski, a także kilkaset podpisów pod petycją, która zostanie skierowana do władz miasta Knurowa w sprawie rozwoju infrastruktury i transportu kolejowego  w Knurowie, gdzie po 18 latach, 9 grudnia 2018 reaktywowano weekendowe połączenie w kierunku Wisły. Knurowianie coraz chętniej korzystają z komunikacji kolejowej. Mam nadzieję, że w przyszłości Knurów doceni i podejmie starania na rzecz rozwoju tego środka transportu-powiedział gość imprezy Paweł Szkatuła-knurowski samorządowiec, członek Rady Miasta Knurów. Jak to ujął prowadzący imprezę - Jacek Waszak-wydarzenie było godną celebracją powrotu połączeń pasażerskich do miasta. Warto dodać, że impreza została zorganizowana bez dofinansowania instytucji publicznych.

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł A4 coraz bardziej przyjazna kierowcom. Rozpoczyna się remont kolejnego odcinka autostrady. A4 coraz bardziej przyjazna kierowcom. Rozpoczyna się remont kolejnego odcinka autostrady.
Następny artykuł Trakcja PRKiI: Nowe zadania w projekcie MUZa II Trakcja PRKiI: Nowe zadania w projekcie MUZa II