Kujawsko - Pomorskie: Tydzień transportu ekologicznego z ofertą na kolei

Kujawsko - Pomorskie: Tydzień transportu ekologicznego z ofertą na kolei

16 września 2019 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
PODZIEL SIĘ

Samorząd województwa kujawsko – pomorskiego wspólnie z przewoźnikami kolejowymi Arriva oraz Przewozy Regionalne przygotował na najbliższy tydzień dla mieszkańców województwa specjalne oferty zachęcające do korzystania z transportu kolejowego. To wszystko w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, inicjatywy Komisji Europejskiej promującej ekologiczne formy transportu.

Fot. Arriva

- W Kujawsko-Pomorskiem pracujemy na rzecz upowszechniania kolei jako wygodnego, dostępnego i przyjaznego środowisku środka transportu. Działamy tak poprzez inwestycje w infrastrukturę i tabor kolejowy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

Przez cały tydzień od 16 do 22 września 2019 roku we wszystkich pociągach uruchamianych przez Arriva będzie można przewieźć rower za symboliczne 1 zł.  To doskonała okazja, by zabrać rower na pokład pociągu i odkrywać cudowne trasy rowerowe w województwie. W niedzielę (22 września) podczas Dnia bez Samochodu, każdy pasażer posiadający przy sobie ważny dowód rejestracyjny pojazdu mechanicznego (samochodu, motoru, skutera) będzie uprawniony do przejazdu  pociągami Arriva, w dowolnej relacji za  jedyne 1 zł. Szczegółowe informacje i regulaminy ofert znajdują się  na stronie www.arriva.pl.

Aktywne uczestnictwo w kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu planuje również spółka Przewozy Regionalne. W związku z obchodami Dnia  bez Samochodu przedłużone będą terminy ważności Biletów Turystycznych oraz Mini Biletów Turystycznych. Bilety będą ważne od północy z czwartku 19 na piątek 20 września do godz. 6 w poniedziałek 23 września 2019 r.

Kampania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu trwa od 16 do 22 września każdego roku. Ma na celu promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmianę zachowań mieszkańców. To czas, w którym w sposób szczególny w całej Europie, jak i poza nią  promowane jest korzystanie z ekologicznych form mobilności, takich jak publiczny transport zbiorowy, rower czy ruch pieszy. Tegoroczna edycja ETZT odbywa się pod hasłem „Chodź z nami”.

Kolej w regionie

W Kujawsko-Pomorskiem regionalny ruch, decyzją samorządu województwa, obsługuje dwóch operatorów: Przewozy Regionalne i Arriva RP. Z myślą o podróżnych w 2010 wprowadzono taryfę kujawsko-pomorską, w ramach której obniżono ceny biletów o kilkanaście procent. Jest to najniższa cena biletów w Polsce. W regionie obowiązują także oferty specjalne – bilet dla seniora, bilet aglomeracyjny BiT-City i bilet regionalny WiT. Prawie wszystkie linie kolejowe z czynnym ruchem pasażerskim zostały bądź w niedalekiej przyszłości zostaną zrewitalizowane ze środków regionalnych, jak i krajowych. Do obsługi tych tras samorząd województwa od 2002 roku zakupił 28 pojazdów kolejowych.

Samorząd województwa był także koordynatorem projektu BiT-City, czyli grupy powiązanych i uzupełniających się inwestycji, dzięki którym Bydgoszcz i Toruń stały się sobie komunikacyjnie bliższe. Całkowity koszt projektu wyniósł 1,137 miliarda złotych. Na projekt złożyły się:

  • rewitalizacja dworca Toruń Główny,
  • zakup 5 nowych pociągów do obsługi trasy Bydgoszcz – Toruń,
  • rewitalizacja linii kolejowej nr 18 na odcinku Toruń – Bydgoszcz,
  • zakup nowych tramwajów w Bydgoszczy i Toruniu,
  • budowa linii tramwajowej do Fordonu w Bydgoszczy,
  • budowa nowych przystanków kolejowych: Bydgoszcz Błonie i Cierpice Kąkol,
  • utworzenie węzłów przesiadkowych: Bydgoszcz Wschód, Toruń Miasto,
  • powstanie wiaduktu w Solcu Kujawskim wraz z lokalnym węzłem przesiadkowym.