„Głodówka” na dworcu Wrocław Główny

„Głodówka” na dworcu Wrocław Główny

18 października 2019 | Źródło: Fundacja GrupyPKP
PODZIEL SIĘ

Jedenaście plansz wypełnionych archiwalnymi zdjęciami, wycinkami z gazet oraz oryginalnym telegramami – tak prezentuje się wystawa „Tory do wolności” w holu dworca Wrocław Główny. Jej tematem jest, wydarzenie nietuzinkowe, czyli głodówka kolejarzy z października 1980 roku.

„Głodówka” na dworcu Wrocław Główny
Plansza z wystawy pt. „Tory do Wolności” znajdującej się w hali głównej dworca Wrocław Główny, fot. materiały promocyjne

Dziś protest ten jest mało znane szerszej publiczności. Jednak w roku, w którym miał miejsce był zjawiskiem nieprzeciętnym i nietuzinkowym. Głodówka odbiła się bardzo szerokim echem, co zrozumiałe w środowisku kolejarzy, ale przede wszystkim poza nim, czyli w mediach państwowych. Towarzyszyło jej olbrzymie poparcie społeczne. Kolejarze domagali się lepszych warunków pracy, poszanowania swojego zawodu oraz podwyżek wynagrodzeń. Ważną kwestią było przede wszystkim uznanie przez władze PRL i przyjęcie statutu formujących się związków NSZZ „Solidarność”.

- Wystawa jest swoistym hołdem bohaterom tamtych dni, czyli osobom, które rozpoczęły protest głodowy w świetlicy lokomotywowni Wrocław Główny. Te kilka dni, które zakończyły się podpisaniem porozumienia były olbrzymim sukcesem, zważywszy na okres w jakim odbywał się protest. Wydarzenie to było aktem odwagi, solidarności oraz gotowości polskich kolejarzy do walki o lepszy byt i wolną oraz demokratyczną Polskę – mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.

Plansza z wystawy pt. „Tory do Wolności” znajdującej się w hali głównej dworca Wrocław Główny, fot. materiały promocyjne

Ekspozycja, którą możemy oglądać w holu dworca Wrocław Główny, to tak naprawdę telegraficzny skrót tamtych wydarzeń. Na archiwalnych fotografiach znajdziemy protestujących w sytuacjach codziennych podczas trwania głodówki oraz obrad, które zakończyły się podpisaniem porozumienia. Na zdjęciach pokazano również olbrzymie poparcie społeczne protestu kolejarzy oraz telegramy z wyrazami wsparcia dla głodujących, które przychodziły z różnych zakątków Polski.

Ekspozycję w holu dworcu Wrocław Główny będzie można oglądać od 19 października do końca listopada tego roku.

Wystawa „Tory do wolności” powstała w wyniku współpracy pracowników PKP S.A., uczestników protestu, członków NSZZ „Solidarność” oraz Fundacji Grupy PKP.

Oficjalne otwarcie wystawy „Tory do wolności” odbędzie się 19.10.2019 r. o godzinie 9.00 w holu dworca Wrocław Główny.