Bombardier ogłasza strategiczną decyzję skupienia się na lotnictwie biznesowym...

Bombardier ogłasza strategiczną decyzję skupienia się na lotnictwie biznesowym...

19 lutego 2020 | Źródło: Bombardier / Montreal
PODZIEL SIĘ

Bombardier 17 lutego br. ogłosił, że podjął strategiczną decyzję skupienia się wyłącznie na lotnictwie biznesowym i planuje przyspieszyć wdrożenie tej strategii poprzez sprzedaż swojej działalności kolejowej.

Fot. Bombardier

„Dzisiaj jest nowy ekscytujący rozdział dla Bombardiera. W przyszłości skoncentrujemy cały nasz kapitał, energię i zasoby na przyspieszeniu wzrostu i zwiększeniu marży w naszej wiodącej na rynku franczyzie samolotów biznesowych o wartości 7,0 miliardów dolarów. Dzięki silniejszemu bilansowi po zakończeniu tej transakcji, wiodącemu w branży portfolio produktów, silnemu portfelowi zamówień i szybko rozwijającemu się rynkowi części zamiennych, będziemy konkurować na tym rynku z silną pozycją ”- powiedział Alain Bellemare, prezes i Dyrektor Generalny, Bombardier Inc.

Bombardier podpisał Memorandum of Understanding (MOU) z Alstom SA oraz Caisse de dépôt et placement du Québec („la Caisse”) dotyczące sprzedaży swojej działalności transportowej na rzecz Alstom. W ramach transakcji Bombardier i la Caisse sprzedają swoje udziały w Bombardier Transportation na rzecz Alstom na podstawie wartości przedsiębiorstwa 8,2 mld USD (~ 7,45 mld EUR).

Oczekuje się, że Bombardier otrzyma wpływy netto w wysokości od 4,2 do 4,5 miliarda USD, w tym 550 milionów akcji Alstom za stałą cenę subskrypcji 47,50 EUR, możliwą do spieniężenia po trzymiesięcznym zamknięciu - zamknięcie, z zastrzeżeniem korekt końcowych, odszkodowań i kursu wymiany EUR do USD. Bombardier zamierza skierować te wpływy na spłatę zadłużenia i oceni najbardziej skuteczne strategie redukcji zobowiązań.

Transakcja uznaje znaczącą wartość utworzoną w dziale Transport od początku realizacji.

„Sprzedaż branży kolejowej pozwoli nam na przekształcenie i przedefiniowanie naszej struktury kapitałowej. Dodanie znacznej ilości gotówki do bilansu i usunięcie uprzywilejowanego kapitału Caisse w transporcie zmieni grę Bombardiera - kontynuował Bellemare. „Uwzględniając oczekiwane wpływy z wcześniej ogłoszonych transakcji, Bombardier miałby pod ręką od 6,5 do 7,0 miliardów dolarów gotówki pro forma, co zapewniłoby Spółce zupełnie nowe możliwości zaspokojenia zadłużenia w wysokości 9,3 miliarda dolarów”.

Podpisanie MOU zostało jednogłośnie zatwierdzone przez zarząd Bombardier i Alstom, a ogłoszona dziś transakcja jest w pełni poparta przez la Caisse, która stanie się nowym długoterminowym akcjonariuszem Alstom.

Jesteśmy przekonani, że sprzedaż naszej firmy kolejowej Alstom jest właściwym działaniem dla wszystkich interesariuszy. Jako firma ich misja dostarczania najbardziej wydajnych na świecie rozwiązań w zakresie mobilności, ich zaangażowanie w technologię i nacisk na zrównoważony rozwój będą dobrze służyć naszym klientom. Doceniają i cenią naszą technologię i możliwości. Przede wszystkim doceniają naszych utalentowanych i pełnych pasji pracowników oraz wspaniałą pracę, którą wykonali ”- stwierdził Bellemare.

Zgodnie z wymogami prawa francuskiego Alstom i Bombardier zainicjują procedury informacyjne i konsultacyjne dla rad zakładowych przed podpisaniem dokumentów transakcyjnych. W związku z tym, zgodnie ze zwyczajową praktyką we Francji, Alstom, Bombardier i la Caisse osiągnęły porozumienie co do zasady w sprawie głównych warunków transakcji i zawarły protokół ustaleń przed ogłoszeniem proponowanej transakcji. MOU porządkuje proces informowania i konsultacji przez Bombardier i Alstom ich odpowiednich rad zakładowych i zawiera wyłącznie, wzajemne zobowiązania obu stron. Przewiduje się, że proces ten potrwa około czterech do pięciu miesięcy.

O Bombardier

Zatrudniając ponad 60 000 pracowników w dwóch segmentach biznesowych, Bombardier jest światowym liderem w branży transportowej, tworząc innowacyjne i przełomowe samoloty i pociągi. Produkty i usługi Bombardiera zapewniają światowej klasy transport, który wyznacza nowe standardy w zakresie komfortu pasażerów, wydajności energetycznej, niezawodności i bezpieczeństwa.

Bombardier z siedzibą w Montrealu w Kanadzie ma zakłady produkcyjne i inżynierskie w ponad 25 krajach w różnych segmentach lotnictwa i transportu. Akcje Bombardiera są przedmiotem obrotu na giełdzie w Toronto (BBD). W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2019 r. Firma Bombardier odnotowała przychody w wysokości 15,8 mld USD.

O Bombardier Aviation

Bombardier Aviation jest wiodącym na rynku przedsiębiorstwem o wartości 7,0 miliardów dolarów1, o zademonstrowanych wynikach i jasnej ścieżce wzrostu, ekspansji marży i solidnego generowania gotówki. Od ponad 30 lat Bombardier projektuje, buduje i wspiera jedną z największych flot w historii samolotów odrzutowych, która dziś liczy ponad 4800 samolotów. Opiera się na dumnym dziedzictwie, zaangażowaniu w wyjątkową obsługę klienta oraz ponad 18 000 utalentowanych i pełnych pasji pracowników.

Przewiduje się, że dostawy samolotów biznesowych znacznie wzrosną dzięki dużemu segmentowi kabin. U podstaw tego wzrostu leży dalszy globalny wzrost gospodarczy, dalsza ekspansja modeli biznesowych klientów spółki związanych z czarterową i częściową własnością oraz naturalny cykl wymiany samolotów nowsze i bardziej wydajne.

Po zakończeniu dużego cyklu inwestycji produktowych Bombardier może pochwalić się najlepszą linią produktów lotniczych w branży. Jego flagowy samolot, zupełnie nowy Global 7500, jest największym, najdłuższym i najbardziej zaawansowanym samolotem biznesowym na świecie. W 2019 roku Bombardier wprowadził również do eksploatacji swoje nowe samoloty Global 5500 i Global 6500 o lepszych niż obiecywano osiągach. Wiodące portfolio samolotów Bombardier Aviation obejmuje również samoloty Challenger 350 i Challenger 650, najlepiej sprzedające się w swojej klasie, a także nowy Learjet 75 Liberty. Dzięki największemu w branży portfelowi zamówień o wartości 14,4 miliarda dolarów Bombardier ma bardzo dobrą pozycję do konkurowania, wygrywania, rozwoju i tworzenia wartości dla akcjonariuszy. W 2020 r. Bombardier Aviation spodziewa się dostarczyć 160 lub więcej samolotów.

Bombardier kontynuuje swoje zaangażowanie w wyjątkową obsługę klienta, ogłaszając duże rozszerzenia swojej sieci serwisowej i wsparcia. Firma realizuje obecnie ten program wzrostu poprzez projekty na całym świecie, w tym nowe i rozbudowę obiektów w Singapurze, Londynie i Miami.

Bombardier Aviation mając siedzibę w Montrealu w Kanadzie, prowadzi duże operacje w 16 krajach na całym świecie.