Nowoczesne rozjazdy krzyżowe na Łódzkim Węźle Kolejowym

Nowoczesne rozjazdy krzyżowe na Łódzkim Węźle Kolejowym

27 kwietnia 2020 | Źródło: KZN Bieżanów
PODZIEL SIĘ

Grupa KZN Bieżanów dostarczyła pierwsze bloki rozjazdów na potrzeby modernizacji fragmentów linii kolejowych nr 15 i 16 na odcinku Łódź Kaliska - Kutno. Przewiezione wagonami Switcher prefabrykaty usprawnią ruch kolejowy na stacji Zgierz, zapewniając najwyższą jakość początkową i trwałość konstrukcyjną.

Fot. KZN Bieżanów

Dostawy i rozładunki rozjazdów na Łódzki Węzeł Kolejowy wykonywane są dla spółki ZRK DOM Poznań, realizującej kontrakt w ramach zadania „Prace na liniach kolejowych nr 15, 16 na odcinku Łódź Kaliska - Zgierz - Kutno". Do września 2020 roku Grupa KZN Bieżanów wyprodukuje i dostarczy tam 58 rozjazdów z czego 40 proc.  będzie przetransportowanych w technologii blokowej. 

- Przy realizacji tego zadania na pierwszy ogień poszły dwa rzadziej spotykane rozjazdy zwyczajne o promieniu 760 metrów oraz dwa, będące wciąż nowością w Polsce, rozjazdy krzyżowe podwójne zmontowane na podrozjazdnicach strunobetonowych. Takie właśnie rozjazdy Rkp60E1-190-1:9 ssb, trafiły w ostatnich dniach do Zgierza i był to według mojej wiedzy pierwszy na naszej sieci kolejowej transport i rozładunek z zachowaniem wszystkich wytycznych instrukcji Id-114, czyli przy wykorzystaniu specjalistycznych wagonów z uchylnymi platformami i dedykowanego do takich prac dźwigu kolejowego. A mówiąc precyzyjniej pierwszy komercyjny, bo kilka lat temu Grupie KZN Bieżanów udało się dostarczyć taki rozjazd z wykorzystaniem wagonów Switcher na poligon badawczy w Świdniku.  – zaznacza Mateusz Kozak, dyrektor ds. logistyki w KZN Rail, spółki odpowiedzialnej w krakowskim holdingu za blokową logistykę rozjazdów.

Fot. KZN Bieżanów

Podstawowym wyzwaniem przy transporcie rozjazdów krzyżowych na podrozjazdnicach strunobetonowych są ich parametry. Część środkowa z krzyżownicami podwójnymi waży 31,5 tony, jej długość to 22 a maksymalna szerokość 3,7 metra. Grupa KZN Bieżanów może bezpiecznie przewieźć taki fabrycznie zmontowany blok dzięki systemowi Switcher, który umożliwia również precyzyjny wyładunek przy użyciu dźwigu kolejowego lub suwnic bramowych, z możliwym uzupełnieniem procesu rozładunku skrajnych bloków krzyżownic pojedynczych przy użyciu dźwigów kolankowych zamontowanych na wagonach Switcher+.

Fot. KZN Bieżanów

Zmodyfikowane konstrukcyjnie rozjazdy krzyżowe, montowane na podrozjazdnicach strunobetonowych, to mały przełom na polskiej sieci kolejowej. Umożliwiają podniesienie prędkości eksploatacyjnej do 120 km/h oraz charakteryzują się istotnym wydłużeniem żywotności konstrukcji, zmniejszając częstotliwość i zakres prac utrzymaniowych. Rozwiązania konstrukcyjne KZN-u zakładają stosowanie krzyżownic z odpornego na ścieranie staliwa manganowego lub bainitycznego oraz zamknięć nastawczych niewrażliwych na pełzanie własnej konstrukcji SZN60, umieszczonych w wąskiej podrozjazdnicy zespolonej. Taka konfiguracja znacząco wydłuży cykl eksploatacyjnego rozjazdu.  

Fot. KZN Bieżanów

W ramach realizacji kolejnych dostaw na Łódzki Węzeł Kolejowy, wyprodukowane i fabrycznie zmontowane w Krakowie rozjazdy trafią jeszcze na stacje Żabieniec, Ozorków, Łęczyca, będą to konstrukcje o promieniach R500, R760, R1200 oraz Rkpd oczywiście na podrozjazdnicach strunobetonowych.

 

Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” Sp. z o.o. są liderem sektora infrastruktury szynowej. W ofercie firmy znajduje się produkcja rozjazdów i  całych układów torowych dla nawierzchni szynowych – kolejowych, przemysłowych i tramwajowych, a także produkcja, montaż i remonty stalowych konstrukcji mostowych.

Grupa KZN Bieżanów to holding składający się z 7 spółek zajmujących się produkcją i dostawą elementów nawierzchniowych, kompleksową obsługą inwestycji infrastrukturalnych i wsparciem procesu eksploatacji nawierzchni torowej (utrzymanie, diagnostyka, ekspertyzy, remonty). W 2015 r. przychody Grupy KZN Bieżanów wyniosły około 500 mln złotych i pozwoliły ulokować się na liście 500 największych przedsiębiorstw dziennika „Rzeczpospolita”.