Po 20 latach "Kolej na Przyszowice!"

Po 20 latach "Kolej na Przyszowice!"

09 czerwca 2020 | Źródło: Kolej na Przyszowice
PODZIEL SIĘ

Już w najbliższą niedzielę 14.06. kolej pasażerska powróci do Przyszowic. Ostatni pociąg pasażerski zatrzymał się tutaj 23.06.2000r. Teraz ponownie dzięki Kolejom Śląskim mieszkańcy Przyszowic będą mogli cieszyć się połączeniami kolejowymi.

Fot. Kolej na Knurów

Po 20 latach pociągi pasażerskie ponownie zatrzymają się w Przyszowicach. Kiedy w 2018 roku pierwszy pociąg zatrzymał się w Knurowie wszyscy zastanawiali się nad tym czy mieszkańcy Knurowa będą korzystać z weekendowych połączeń w Beskidy. Teraz zdecydowanie możemy powiedzieć, że mamy sukces. Mimo dużej odległości miasta od dworca, kolej pasażerska bardzo dobrze została przyjęta przez mieszkańców i chętnie korzystają z połączeń Kolei Śląskich w góry.

Na czas wakacji w Knurowie pojawi się po 30 latach pociąg dalekobieżny. PKP Intercity uruchomi wakacyjne połączenie do Świnoujścia przez Knurów. To kolejny krok do powrotu codziennych połączeń przez Nasze miasto. Jesteśmy zwolennikami małych kroków i jednym z nich jest uruchomienie peronów w Przyszowicach. „Skoro pociąg jedzie przez centrum Przyszowic to dlaczego nie mógłby się tam zatrzymać? - przecież są perony „ - tak pisali do nas mieszkańcy Przyszowic.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postanowiliśmy zwrócić się do Kolei Śląskich i PKP PLK w tej sprawie i się udało.

Wszyscy wyrazili chęć współpracy. Teraz czas na mieszkańców. Mamy nadzieję, że dopiszą i będą chętnie korzystać. Obecnie do Żywca ale po remoncie linii również do Wisły wróci słynna Kubalonka. Warto zwrócić uwagę, że jadąc pociągiem można się przesiąść na inne połączenia w Rybniku do Bohumina czy Raciborza dzięki zachowaniu skomunikowań.

Weekendowe pociągi przez Knurów i Przyszowice są jedynymi połączeniami z Rybnikiem. W Niedzielę również dla mieszkańców Gliwic jest to jedyne bezpośrednie połączenie do Rybnika. Być może w przyszłości uda się uruchomić codziennie połączenia z Gliwic przez Przyszowice i Knurów do Rybnika i dalej.

W związku z tym ważnym wydarzeniem Kolej na Knurów - organizacja pozarządowa, wspólnie z Kolejami Śląskimi, Gminą Gierałtowice i Restauracją Parkowa z Przyszowic przygotowała kilka atrakcji,  które towarzyszyć będą powitaniu pierwszego pociągu w Przyszowicach.

Szczegóły wydarzenia i zaproszenie do udziału na facebooku: Kolej na Przyszowice!