W 2021 roku w Ukrzaliznyci nastąpią zmiany strukturalne, a inwestycje w rozwój firmy wyniosą 26 mld

W 2021 roku w Ukrzaliznyci nastąpią zmiany strukturalne, a inwestycje w rozwój firmy wyniosą 26 mld

07 listopada 2020 | Źródło: Ukrzaliznycia
PODZIEL SIĘ

W 2021 roku w Ukrzaliznyci zakończą się poważne przekształcenia strukturalne. Jak powiedział szef „Ukrzaliznyci” V.N. Żhmak firma zostanie podzielona na cztery piony strukturalne - przewóz osób i towarów, produkcję (fabryki i składy) oraz infrastrukturę. Każda branża otrzyma wszystkie niezbędne aktywa, aby mieć własny bilans i przeprowadzić pełny cykl działań do końca 2021 r., co umożliwi ich reorganizację w oddzielne spółki holdingu. Praca pozostałych służb, np. personalnych, prawnych i IT, będzie realizowana w centrali Ukrzaliznyci.

Fot. Ukrzaliznycia

V.N. Zhmak zapowiedział również plany zainwestowania 26 mld UAH (907,9 mln USD) w poprawę infrastruktury, organizację przewozów pasażerskich, a także zakup nowych lokomotyw i wagonów towarowych. 7 miliardów UAH zostanie przeznaczonych na zakup nowych wagonów towarowych. Według V.N. Żhmaka Ukrzaliznycia zamierza zwiększyć swój udział w rynku przewozów towarowych kraju z obecnych 19% do 35-40% na koniec 2021 roku, a natężenie przewozów  z 814 tys. do 1 mln ton dziennie.

Na konserwację i naprawę lokomotyw zostanie przeznaczonych 500 mln UAH, a 350 mln UAH na naprawę i modernizację wagonów towarowych. W sumie na potrzeby gospodarki lokomotywowej w 2021 roku zostanie przeznaczone 4,1 mld UAH. Żhmak zwrócił również uwagę, że realizacja ambitnych planów związanych z rozwojem ruchu towarowego jest niemożliwa przy przestarzałej flocie lokomotyw elektrycznych z lat 70. i 80. W związku z tym zakup nowych lokomotyw planowany jest na 2022 r., przy wsparciu ze strony rządu ukraińskiego.

W rozwój infrastruktury i przewozy pasażerskie planuje się zainwestować odpowiednio 9,4 mld UAH i 2 mld UAH. Ukrzaliznycia planuje zakup 100 wagonów osobowych za łączną kwotę 2,7 mld UAH, a także przeznaczyć 1 mld UAH na elektryfikację kluczowych odcinków sieci.

Przedstawione dane są podstawą planu finansowego Ukrzaliznyci na 2021 rok, który niebawem trafi do rady nadzorczej spółki, a także do Ministerstwa Infrastruktury i Gabinetu Ministrów.