Škoda Transportation z kontraktem na dostawę do 16 elektrycznych pojazdów dla Kolei Estońskich

Škoda Transportation z kontraktem na dostawę do 16 elektrycznych pojazdów dla Kolei Estońskich

08 lutego 2021 | Źródło: Škoda Transportation / zdopravy.cz
PODZIEL SIĘ

Grupa Škoda Transportation wygrała kolejny duży kontrakt w krajach bałtyckich. Dla estońskich kolei państwowych Eesti Liinirongid dostarczy sześć jednostek elektrycznych z opcją dostawy kolejnych dziesięciu. Konsorcjum Škoda Vagonka i Škoda Transportation pokonały w przetargu szwajcarskiego Stadlera. Estońskie Koleje ogłosiły wybór Škody w zeszłym roku pod koniec października, podpisanie umowy nastąpiło dopiero teraz. Wartość całego kontraktu to około 1,5 miliarda koron.

Fot. Škoda Transportation

Pojazdy dla estońskiego krajowego przewoźnika kolejowego przeznaczone są do eksploatacji na zelektryfikowanych liniach o szerokości toru 1520 mm i są dostosowane do wymagającego środowiska klimatycznego Estonii. Parametrami, które oprócz ceny decydowały o wyborze oferty były: energooszczędność, pojemność oraz koszty serwisu. Pierwsze jednostki wyjadą na tory w 2025 roku.

Fot. Škoda Transportation

Pojazdy są zaprojektowane jako dwusystemowe dla systemów zasilania 3 kV i 25 kV 50 Hz w wersji trzyczłonowej. Pociągi muszą być przystosowane do eksploatacji w warunkach klimatu panującego w Estonii, w zakresie temperatur od -40 ° C do + 35 ° C. Są zgodne z najnowszymi międzynarodowymi normami TSI i wszystkimi stosownymi przepisami bezpieczeństwa. Maksymalna prędkość pojazdów będzie wynosić 160 km / h. Škoda stawia na komfort pasażerów i obsługi. Pojazdy sa niskopodłogowe, dostępne dla peronów o wysokości 550 mm. Pojemność projektowa pociągu to ponad 270 miejsc siedzących. W pojeździe przygotowano miejsca dla 2  wozków inwalidzkich, 4 wózków dziecięcych i 15 rowerów. Z ogólnej liczby miejsc - 48 jest zarezerwowanych dla pierwszej klasy, która jest wydzielona w oddzielnej części pojazdu.

Fot. Škoda Transportation

Część siedzeń może być zdemontowana, dzięki czemu zimą można zamontować w ich miejsce uchwyty na narty. Pojazdy są przystosowane do świadczenia usług cateringowych. Wygodne fotele posiadają gniazda 230 V i USB. Pojazdy są w pełni klimatyzowane, wyposażone w nowoczesny system informatyczny, Wi-Fi, system liczenia pasażerów, oraz urządzenia ETCS.