Porty w Antwerpii i Zeebrugge łączą siły

Porty w Antwerpii i Zeebrugge łączą siły

15 lutego 2021 | Źródło: Port of Antwerp
PODZIEL SIĘ

Miasto Antwerpia i Brugia osiągnęły porozumienie w sprawie połączenia swoich portów. Porozumienie dwóch miast to oficjalny początek procesu zjednoczenia, który ma potrwać rok. Następnie porty będą nadal funkcjonować pod nazwą „Port of Antwerp-Bruges”. W ten sposób porty umacniają swoją pozycję w globalnym łańcuchu logistycznym i utrwalają zrównoważony rozwój. Ponadto ujednolicony port będzie bardziej otwarty na wyzwania przyszłości i będzie liderem w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. W ten sposób Port Antwerpia-Brugia chce stać się pierwszym światowym portem, który godzi gospodarkę, ludzi i klimat.

Fot. Port of Antwerp

Wspólna pozycja portów w Antwerpii i Zeebrugge w globalnym łańcuchu logistycznym otrzyma istotny impuls. Zunifikowany port stanie się tym samym najważniejszym portem kontenerowym (157 mln ton / rok), jednym z największych portów drogowych i największym portem przeładunku pojazdów w Europie. Ponadto port będzie odpowiadał za ponad 15% całkowitego przeładunku gazu w Europie i oczywiście pozostanie również najważniejszym węzłem chemicznym w Europie. Wreszcie będzie to największy port wycieczkowy w krajach Beneluksu. Z łączną przepustowością 278 milionów ton rocznie, zunifikowany port utrzymuje swoją wiodącą pozycję na świecie.

Dirk De Fau, burmistrz Brugii i przewodniczący Zarządu Portu w Zeebrugge i Annick De Ridder, przewodnicząca Zarządu Portu w Antwerpii po podpisaniu porozumienia. Fot. Port of Antwerp

 

Połączenie to więcej niż opowieść o tonach i objętościach. Ambicją jest stać się pierwszym światowym portem, który pogodzi gospodarkę, ludzi i klimat. Projekt unifikacji opiera się na tworzeniu wartości dodanej dla środowiska w Antwerpii i Zeebrugge, dla klientów i interesariuszy, ale także dla reszty Flandrii. We wspólnym planie oba porty określiły trzy strategiczne priorytety: zrównoważony wzrost, otwartość i przywództwo w transformacji energetycznej i cyfrowej.

Port Antwerpia-Brugia łączy w sobie to, co najlepsze i koncentruje się na mocnych stronach obu miejsc. Porty w Antwerpii i Zeebrugge w dużym stopniu się uzupełniają: na przykład Antwerpia jest silna pod względem ruchu i składowania kontenerów, półfabrykatów i produktów chemicznych, podczas gdy Zeebrugge jest ważnym portem dla ruchu ro / ro, obsługi kontenerów i przeładunku skroplonego gazu ziemnego. Bliższa współpraca utrwali trwały wzrost zarówno indywidualnego, jak i wspólnego udziału w rynku obu portów.