Leonardo podpisuje umowę nabycia pakietu kontrolnego w firmie Alea

Leonardo podpisuje umowę nabycia pakietu kontrolnego w firmie Alea

14 czerwca 2021 | Źródło: Leonardo
PODZIEL SIĘ

Leonardo podpisał umowę nabycia 70% kapitału akcyjnego w Alea – spółce specjalizującej się w oprogramowaniu dla komunikacji o znaczeniu krytycznym, także dla biznesu – z opcją przyszłego nabycia pozostałych 30%.

Źródło: Leonardo

Dzięki temu, Leonardo, lider w zakresie komunikacji profesjonalnej i bezpieczeństwa, którego rozwiązania sprzedano do ponad 50 krajów na całym świecie, konsoliduje swoją ofertę z infrastrukturą aplikacji multimedialnych o znaczeniu krytycznym zgodną ze standardami 3GPP (Third Generation Partnership Project). Zdolności firmy Alea umożliwiają umocnienie pozycji w obszarze komunikacji szerokopasmowej, jednocześnie sprzyjając tworzeniu zintegrowanej infrastruktury komunikacji wąskopasmowej i szerokopasmowej oraz skracając czas wprowadzenia na rynek, a to są dwa krytyczne czynniki na szybko ewoluującym rynku.

W szczególności nabycie firmy Alea umożliwi zintegrowanie z portfolio koncernu Leonardo nowego rozwiązania przeznaczonego do komunikacji operacyjnej w sektorze kolejowym zgodnej ze standardami FRMCS (Future Rail Mobile Communication System) oraz zestawu “Talkway” dla komunikacji o krytycznym znaczeniu w biznesie. Nowa technologia FRMCS, która stopniowo będzie  zastępowała standard GSM-R obecnie używany na tysiącach kilometrów linii kolejowych na całym świecie, stanowi kluczowy element cyfryzacji transportu kolejowego, natomiast “Talkway” umożliwia z poziomu smartfona profesjonalną komunikację “Push-To-Talk” podobną do radiowej, zarządzanie materiałami wideo i zdjęciami, przesyłanie wiadomości oraz lokalizację stale monitorowaną z pokoju operacyjnego poprzez przeznaczoną do tego platformę internetową.

Zgodnie z planem strategicznym Be Tomorrow 2030, koncern Leonardo cały czas umacnia swoją ofertę skierowaną na ochronę i monitoring terytorium. Ta operacja, w rzeczywistości dodaje nowe funkcjonalności oraz zaawansowaną wydajność firmowym rozwiązaniom w zakresie dowodzenia i kontroli, dając zdolność zbierania, filtrowania i korelowania w ramach pojedynczego systemu, który z założenia jest cybernetycznie bezpieczny, danych oraz informacji z różnych źródeł, wspierając organy rządowe, bezpieczeństwo publiczne, infrastrukturę krytyczną i transport w decyzjach i interwencjach.

Finalizacja transakcji jest uzależniona od spełnienia warunków wstępnych, w tym eksperymentu tak zwanej procedury “Golden Powers” i oczekuje się jej w trzecim kwartale tego roku.

 

Leonardo, globalna firma high-tech, jest jednym z największych światowych graczy w Aerospace, Defence and Security i głównym włoskim przedsiębiorstwem przemysłowym. Zorganizowana w pięciu działach biznesowych, Leonardo ma znaczącą obecność przemysłową we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce i USA, gdzie działa również poprzez spółki zależne, do których należy Leonardo DRS (elektronika obronna) oraz spółki joint venture i partnerstwa: ATR, MBDA, Telespazio, Thales Alenia Space i Avio. Leonardo konkuruje na najważniejszych rynkach międzynarodowych, wykorzystując swoje obszary technologicznego i produktowego przywództwa (śmigłowce, samoloty, aerostruktury, elektronika, cyberbezpieczeństwo i przestrzeń kosmiczna). Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Mediolanie (LDO), w 2020 roku Leonardo odnotowała skonsolidowane przychody w wysokości 13,4 mld euro i zainwestowała 1,6 mld euro w badania i rozwój. Firma jest częścią Dow Jones Sustainability Index (DJSI) od 2010 roku i została uznana za światowego lidera zrównoważonego rozwoju w sektorze Aerospace & Defence drugi rok z rzędu w DJSI w 2020 roku.

Alea, włoska spółka mająca siedzibę w Pordenone, to firma z sektora MŚP działająca w branży projektowania, rozwoju, utrzymania oraz marketingu swoich platform systemów aplikacji “Push-To-Talk”. Alea, która w roku 2020 odnotowała przychody w wysokości 900 tysięcy euro, kieruje swoją ofertę do klientów zarówno komercyjnych – spółki wsparcia technicznego i utrzymania, firmy transportowe, firmy logistyczne i dystrybucyjne, firmy budowlane - jak i do klientów z segmentu bezpieczeństwa publicznego: policji, agencji nadzorowania porządku publicznego, agencji pomocowych, a także siły specjalne i instytucje nadzorujące.