Zachodniopomorskie przesuwa termin złożenia ofert w przetargu na sprzedaż dwóch EZT EN57AL.

Zachodniopomorskie przesuwa termin złożenia ofert w przetargu na sprzedaż dwóch EZT EN57AL.

17 czerwca 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy / Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
PODZIEL SIĘ

W maju br. województwo zachodniopomorskie wystawiło na sprzedaż dwa elektryczne zespoły trakcyjne (EZT) o oznaczeniu kolejowym EN57AL-1083 i EN57AL-1148. za łączną cenę wywoławczą 12.194.000 zł netto ( 6.097.000 zł netto ) Sprzedający nie przewidział możliwościię sprzedaży pojedynczych sztuk EZT, nie dopuścił również ofert częściowych.

Fot. UMWZ

Pojazdy nie znalazły nabywcy i województwo zachodniopomorskie ogłosiło ponownie przetarg na przedmiotowe pojazdy tym razem za łączną cenę 9.900.000 zł netto (4.950.000 zł netto każdy). Obecnie, pierwotnie ogłoszony termin składania ofert - 25 czerwca 2021r  przedłużono do dnia 2 lipca  br.

Oferowane do sprzedaży jednostki należą do grupy 7 sztuk trzyczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych EN57, zakupionych przez województwo zachodniopomorskie w roku 2012, natępnie w latach 2013-2014 poddanych gruntownej modernizacji w ZNTK Mińsk Mazowiecki.

Modernizacja objęła swoim zakresem następujące elementy: układ napędowy, zestawy kołowe, łożyska osiowe, układ hamulcowy i instalację pneumatyczną, przekładnie zębate, wózki w zakresie usprężynowania I stopnia i prowadzenia zestawów kołowych – umożliwiające osiągnięcie prędkości do 120 km/h i przyspieszenia do 0,8 m/s2 przy zapewnieniu podróżnym dobrych warunków podróżowania. Z punktu widzenia podróżnych niezbędnym było dokonanie kompleksowej wymiany nadwozia pojazdu, nowej aranżacji wnętrz, wymiany drzwi wejściowych, okien, toalet, siedzeń kończąc na klimatyzacji i systemach informacji pasażerskiej oraz WiFi.

Zarząd województwa zachodniopomorskiego podjął decyzję o sprzedaży obu jednostek przed kolejnym przeglądem poziomu P4. Zachodniopomorskie jako pierwsze w Polsce wycofuje unowocześnione EN57, ponieważ posiada już dla nich zastępstwo w postaci nowych Impulsów, w tym dwóch o napędzie hybrydowym.