Wszystkie lokomotywy dla RCP dostarczone. PESA terminowo kończy kolejny kontrakt.

Wszystkie lokomotywy dla RCP dostarczone. PESA terminowo kończy kolejny kontrakt.

31 sierpnia 2021 | Źródło: Pesa Bydgoszcz SA
PODZIEL SIĘ

We wtorek, 31 sierpnia br. PESA przekazała Rail Capital Partners ostatnią z 12 lokomotyw Gama Marathon, zamówionych w ramach umowy zawartej w dniu 07.06.2019. Kontrakt ten był realizowany i dofinansowany ze środków unijnych w ramach projektu  „Zakup lokomotyw trakcyjnych do wykonywania transportu intermodalnego w formule ROSCO” w ramach Działania 3.2 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko „Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych (grupa C Transport intermodalny).

Gama Marathon na terminalu DCT w Gdańsku.Fot. PESA Bydgoszcz S.A.

- Cieszę się, że kolejny finansowany z udziałem CUPT  projekt kończy się w przewidzianym umową terminie. W perspektywie 2021-2027  planowane jest dofinansowanie projektów z zakresu transportu intermodalnego w ramach KPO – planowany budzet 175 mln EUR oraz FEnIKS – planowany budżet 230 mln EUR a także w ramach CEF2. Dofinansowaniem będzie objęta budowa i przebudowa infrastruktury terminali intermodalnych oraz dedykowanej infrastruktury kolejowej i drogowej, zakup lub modernizacja urządzeń przeładunkowych, taboru kolejowego i specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w przewozach intermodalnych a także zakup lub modernizacja systemów telematycznych i satelitarnych związanych z transportem intermodalnym. - podkreśliła Izabela Plutecka Dyrektor Departamentu Multibranżowego CUPT 

RCP jako pool taborowy systematycznie zwiększa liczbę pojazdów dzierżawionych przewoźnikom towarowym. W tej chwili spółka dysponuje 34 lokomotywami, z czego 29 to Gamy wyprodukowane przez PESA. Klientami RCP są najwięksi na polskim rynku przewozów towarowych przewoźnicy kolejowi.

Prezes spółki Ireneusz Kozłowski podkreślił, że  - RCP stale zwiększa liczbę pojazdów w swojej flocie, i w planach ma kolejne zamówienia. Zgodnie z naszą strategią chcemy by po polskich torach jeździły nowoczesne, niezawodne i przyjazne środowisku lokomotywy i takie właśnie pojazdy oferujemy naszym klientom.

Gama Marathon to lokomotywa elektryczna ze spalinowym silnikiem dojazdowym. Rozwiązanie to umożliwia prowadzenie składów na liniach pozbawionych trakcji elektrycznej i jest stosowane przede wszystkim przy pracach manewrowych w portach, hutach, kopalniach czy terminalach kontenerowych.

Dostarczone RCP lokomotywy są wykorzystywane do obsługi składów pociągów w terminalach kontenerowych lądowych na terenie całego kraju i portowych Gdańska czy Gdyni. Gamy z silnikiem dojazdowym zakupione w ramach projektu współfinasowanego z CUPT pracują już dla takich klientów jak Lotos Kolej, Captrain czy Alza Cargo.

 

Fot. PESA Bydgoszcz S.A.

 

- Eksploatowane przez nas od 3 miesięcy lokomotywy Gama Marathon, spełniają stawiane im oczekiwania. Zabudowany spalinowy silnik dojazdowy tzw. „last mile” w znacznym stopniu usprawnił i skrócić czas obsługi składów na terminalach przeładunkowych portowych i krajowych, co spotkało się z dużym zadowoleniem Klientów. Lokomotywy doskonale sprawdzają się przy realizacji naszych usług przewozowych. - powiedział podsumowując eksploatację tych lokomotyw Sławomir Sobotka, Prezes Zarządu Alza Cargo.

- Cieszę się, że moduł dojazdowy Gama Marathon doceniają przewoźnicy - to najlepsza rekomendacja tego rozwiązania. Zapewniam, że konsekwentnie pracujemy nad rozwojem rodziny Gama i wkrótce zaoferujemy naszym klientom kolejne typy lokomotyw. - dodał Maciej Maciejewski, Wiceprezes PESA Bydgoszcz. 

Poza eksploatowanymi już w Polsce lokomotywami 111Ed, 111E i 111Db PESA wkrótce zaoferuje klientom dwunapędową lokomotywę 111DE, która będzie przystosowana do pracy pociągowej zarówno pod siecią trakcyjną, jak i na liniach niezelektryfikowanych.  We wrześniu na targach Trako PESA zaprezentuje pierwszą polską lokomotywę manewrową SM42 wyposażoną tylko w napęd wodorowy. Bydgoska firma realizuje ten projekt we współpracy z PKN Orlen, a lokomotywa będzie wykorzystywana przez Orlen Koltrans do prac manewrowych na terenie rafinerii w Płocku.