Prezentacja szybkiego pociągu ICE 4 w Czechach przełożona z powodu strajku niemieckich maszynistów

Prezentacja szybkiego pociągu ICE 4 w Czechach przełożona z powodu strajku niemieckich maszynistów

05 września 2021 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Portal Zdopravy.cz poinformował, że Zarząd Kolei - zarządca czeskiej infrastruktury kolejowej odłożył na późniejszy termin plan sprowadzenia niemieckiego pociągu dużych prędkości ICE 4. Według ostatnich ustaleń pociąg miał być zaprezentowany 3 września.br.

Pociąg szybkiej kolei Deutsche Bahn ICE4. Fot. Siemens / Zdopravy.cz

Pierwotnie pociąg miał przybyć na wiosnę, ale pierwszą wizytę udaremniła pandemia. Demonstracja niemieckiego pociągu dużych prędkości ma być wkładem Zarządu Kolei  w Europejski Rok Kolei. Ze względu na inne zasilanie i system bezpieczeństwa, pociąg będzie prawdopodobnie ciągnięty do Pragi przez lokomotywę.

Prezentację pojazdu, która była przygotowywana na wrzesień, komplikuje strajk niemieckich maszynistów kolejowych. Maszyniści Kolei Niemieckich walczą o wyższe płace, już trzeci raz w ciągu ostatniego miesiąca.

Od maja 2011 roku Koleje Niemieckie zamówiły w sumie 137 pojazdów ICE 4 od Siemens Mobility. Co trzy tygodnie flota DB powiększa się o kolejną jednostkę ICE 4. Pierwsze pojazdy z tej serii jeżdżą w ruchu pasażerskim od 2016 roku.

Pociąg był testowany w Republice Czeskiej na torze w Cerhenicach koło Velimia, poza tym nie był jeszcze widziany na czeskich torach. Pojazd  pierwszej generacji ICE 1 odwiedził praski dworzec Masaryka w połowie lat 90.