Protestujący górnicy blokują tory prowadzące z kopalni węgla do elektrowni.

Protestujący górnicy blokują tory prowadzące z kopalni węgla do elektrowni.

04 stycznia 2022 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Rozpoczął się protest górników -  we wtorek (04.01.2022r.), w Rudzie Śląskiej zablokowane zostały tory prowadzące od kopalni węgla Halemba do elektrowni.Działania górników mają potrwać dwie doby. Pracownicy pozostający w sporze z zarządem Polskiej Grupy Górniczej, chcą w ten sposób wywalczyć rekompensaty za przepracowane weekendy oraz zwiększyć wielkość funduszu płac zaplanowanego na 2022 rok.

Fot. Paweł Heyduk

O rozpoczęciu blokady górnicy poinformowali we wtorek podczas porannego briefingu prasowego w Rudzie Śląskiej, który odbył się na zablokowanych torach w pobliżu kopalni Halemba. Przy należących do kopalni torach - tuż obok bramy wyjazdowej - górnicy zawiesili związkowe flagi i namiot. Zamontowali również transparent z informacją o pogotowiu strajkowym.

 

Blokada torów wyjazdowych z kopalni Halemba. Fot. Paweł Heyduk

 

Zablokowane są tory należące do infrastruktury kopalnianej, którymi jeżdżą wyłącznie pociągi załadowane węglem - zatem skutkami tych działań nie jest zagrożony ruch innych pociągów, zwłaszcza pasażerskich.

Akcji podjętej przy kopalni Halemba towarzyszyć będą protesty również w pobliżu innych kopalń PGG. Protesty będą organizowane bądź w formie blokad koipalnianych bocznic kolejowych, bądź  uniemożliwiania załadunku węgla do wagonów. W informacji przekazanej mediom górnicy podkreślili, że nie będą blokować sprzedaży węgla dla indywidualnych odbiorców ani jego załadunku na ciężarówki.

 

Blokada torów wyjazdowych z kopalni Halemba. Fot. Paweł Heyduk