Serbia zakupi 18 kolejnych pociągów od Stadlera, wartość zamówienie wynosi 112,32 mln euro

Serbia zakupi 18 kolejnych pociągów od Stadlera, wartość zamówienie wynosi 112,32 mln euro

25 stycznia 2022 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Serbia zakupi co najmniej 18 pociągów elektrycznych dla ruchu regionalnego od firmy Stadler Polska, poinformował w komunikacie prasowym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Jak zaznacza, kontrakt został przyznany firmie Stadler 27 grudnia jako najlepszej ofercie w przetargu ogłoszonym w lutym 2020 r. Wartość zakontraktowanego zamówienia wynosi ok. 112,32 mln euro a będzie finansowane z kredytu EBOR.

Pierwszy KISS w Belgradzie. Fot. Koleje Serbskie

W komunikacie prasowym Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju czytamy, że zgodnie z budżetem na 2019 rok serbski rząd planował zakup co najmniej 18 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EMU) dla ruchu regionalnego.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) zatwierdził wówczas pożyczkę dla Kolei Serbskich w wysokości 100 mln euro na zakup 18 nowych, czterowagonowych pociągów. EBOiR stwierdził wówczas, że oczekuje, iż ta poprawa jakości usług kolejowych w Serbii zachęci pasażerów do częstszego korzystania z transportu kolejowego, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Oprócz Stadlera do przetargu zgłosiły się również Alstom Transport i konsorcjum pociągów STS (Hitachi).

Zarząd Kolei Serbskich jest przekonany, iż realizacja projektu przyczyni się do poprawy organizacji, jakości i opłacalności usług przewozów pasażerskich w regionalnym transporcie kolejowym oraz umożliwi bezpieczniejszą i wygodniejszą podróż pasażerom. Oprócz inwestycji w nową flotę, EBOR wspiera również Koleje Serbskie w rozbudowie i modernizacji centrum serwisowego w Zemun, a także w wysiłkach firmy na rzecz poprawy jej systemów informatycznych, zarządzania energią i systemu sprzedaży biletów.

Przypomnijmy, że w kwietniu ubiegłego roku Serbia uzgodniła ze Stadlerem zakup trzech pociągów dużych prędkości o wartości 62,19 mln euro. Są to pociągi elektryczne o prędkości 200 km/h, dla ruchu na trasie Belgrad-Nowy Sad-Subotica. W październiku przyjechał pierwszy z trzech pociągów.