"Europejczyk" na czele zestawionego z wagonów DB składu pociągu "Varsovia"

"Europejczyk" na czele zestawionego z wagonów DB składu pociągu "Varsovia"

12 marca 2022 | Źródło: https://radziol.pl
PODZIEL SIĘ

W ramach współpracy PKP Intercity z DB Fernverkehr przy przewozie uchodźców - polski przewoźnik zadysponował skład z regularnego połączenia z Berlinem do przewozu ukraińskich uchodźców, a niemiecki przewoźnik na ten czas zapewnia skład zastępczy dla pociągu „Varsovia” 

 

12 marca 2022 |Plewiska| X4EA-362 z pociągiem 71008 „Varsovia” z Berlina do Warszawy na szlaku Palędzie – Poznań Górczyn. Fot. https://radziol.pl

Niedobór lokomotyw wielosystemowych w PKP Intercity spowodował konieczność pozyskania maszyny z zewnątrz - z pomocą ponownie przyszedł niemiecki partner - DB Fernverkehr pozyskało od DB Cargo Deutschland jednego Vectrona o numerze 362 – znaną już w Polsce maszynę z hasłem „Jestem europejczykiem” - jedną z trzech w takiej malaturze. Pojazd został użyczony polskiemu przewoźnikowi do obsługi połączeń międzynarodowych na tak długo, jak długo ten będzie potrzebował swoich lokomotyw do obsługi pociągów ewakuacyjnych. W dniu dzisiejszym X4EA (wg nomenklatury PKP Intercity seria EU46) o numerze 362 po raz pierwszy poprowadził samodzielnie skład Pociągu „Varsovia” z Berlina do Warszawy. W Poznaniu lokomotywę odczepiono, by ta mogła podjąć powrotny pociąg w kierunku Niemiec.

 

DB Fernverkehr AG jest spółką zależną Deutsche Bahn zajmującą się dalekobieżnym krajowym i ogólnoeuropejskim pasażerskim transportem kolejowym. Obsługuje przede wszystkim następujące typy pociągów:

  • Intercity-Express (ICE)
  • Intercity (IC)
  • EuroCity (EC) → głównie we współpracy z SBB, ÖBB, PKP i ČD 
  • EuroCity-Express (ECE) → na trasie Frankfurt-Mediolan we współpracy z SBB i Trenitalia