Atak hakerski na Włoskie Koleje Państwowe, ucierpiały: system sprzedaży biletów i pociągi towarowe

Atak hakerski na Włoskie Koleje Państwowe, ucierpiały: system sprzedaży biletów i pociągi towarowe

24 marca 2022 | Źródło: Ferrovie. Info / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Potężny atak hakerów sparaliżował sprzedaż biletów na włoskich kolejach. Awaria automatów i biur sprzedaży na stacjach w całych Włoszech spowodowała chaos. Włoski zarządca infrastruktury Rete Ferroviaria Italiana (RFI) potwierdził atak hakerów na systemy informatyczne infrastruktury kolejowej, który miał miejsce wczoraj, 23 marca 2022 r. w godzinach porannych. Atak hakerów na wewnętrzne systemy włoskich kolei sparaliżował sprzedaż biletów w całym kraju. Od wczoraj bilety na pociągi Trenitalia i Ferrovie Dello Stato (FS) nie są dostępne ani w biletomatach, ani w kasach. Obecnie bilety można kupić wyłącznie za pośrednictwem stron internetowych operatorów kolejowych lub bezpośrednio u konduktorów bez dodatkowych opłat. Atak hakerski spowodował poważne zakłócenia, głównie w ruchu pociągów towarowych.

 

Fot. Koleje Włoskie

 

Cyberprzestępcy są nowym zagrożeniem i udowadniają to każdego dnia. Złośliwe oprogramowanie, wirusy i wszystko, co wiąże się ze światem technologii informatycznych, to broń podstępna i trudna do pokonania nawet dla najbardziej kompetentnych podmiotów. 

Atak hakerski rozpoczął się wczoraj (23.03.2022r.) w godzinach porannych i spowodował szereg problemów na niektórych stacjach. Według FS, od rana w sieci komputerowej firmy "wykryto elementy, które mogą być powiązane z infekcją cryptolocker". Sprzedaż biletów została zablokowana zarówno w kasach stacyjnych, jak i na stanowiskach samoobsługowych, natomiast sprzedaż internetowa działała.

Atak hakerski na włoskie koleje państwowe powoduje poważne zakłócenia, głównie w ruchu pociągów towarowych. Oczekiwano stopniowego wznowienia pracy od godziny 21:00 wczoraj wieczorem, ale do chwili obecnej sytuacja ( 24.03.2022, godz. 15.00.) nie jest jeszcze w pełni rozwiązana, choć wiele już zrobiono. Na przykład Viaggiatreno, system umożliwiający śledzenie ruchu pociągów pasażerskich, od kilku godzin działa w większości normalnie. 

RFI i Trenitalia postanowiły nadać priorytet przewozom pasażerskim, natomiast w ramach środków ostrożności zablokowały przewozy towarowe, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, który zainfekował systemy komputerowe grup. Niektóre pociągi kursowały regularnie, ale nawet "na oko" stanowiły one mniejszość w stosunku do pociągów kursujących normalnie.

Wybór ten nie pozostaje jednak bez konsekwencji. Przywrócenie dostaw niezrealizowanych z powodu blokady zajmie kilka dni. Jest to problem logistyczny, który pojawia się w bardzo stresującym okresie dla włoskich firm, borykających się już z ogromnymi trudnościami w zaopatrzeniu, spowodowanymi najpierw pandemią, a teraz wojną na Ukrainie. 

W chwili obecnej nie ma żadnych oficjalnych komunikatów dotyczących sytuacji pociągów towarowych i stanu ich wznowienia ruchu.

Media komentujące incydent informują, iż do ataku przyznała się rosyjsko-bułgarska grupa hakerów Hive. Ta sama grupa sparaliżowała w ubiegłym roku system zarządzania towarami w sieciach Media Markt i Saturn w Niemczech i w różnych innych krajach. W przypadku włoskich kolei napastnicy rzekomo zażądali zapłaty pięciu milionów dolarów w formie kryptowaluty Bitcoin w ciągu trzech dni. Jeśli płatność nie zostanie dokonana w terminie, "okup" podobno ma się podwoić.

Krajowe Centrum ds. Cyberprzestępczości prowadzi obecnie dochodzenie w tej sprawie.