Ukraina i Polska zgadzają się na zwiększenie przepustowości na wspólnych przejściach granicznych

Ukraina i Polska zgadzają się na zwiększenie przepustowości na wspólnych przejściach granicznych

02 czerwca 2022 | Źródło: Centrum Strategii Transportowych / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Przywódcy Ukrainy i Polski porozumieli się w sprawie dalszego rozwoju logistyki między oboma krajami, w tym zwiększenia przepustowości na wspólnych przejściach granicznych oraz wprowadzenia wspólnej kontroli na wszystkich przejściach granicznych.

 

Fot. Centrum Strategii Transportowych

 

Na wspólnym posiedzeniu rządów Ukrainy i Polski omówiono współpracę w sektorze transportu oraz rozwój logistyki między oboma krajami. "W warunkach blokady portów morskich, deficytu paliw na rynku ukraińskim i zagrożenia kryzysem żywnościowym współpraca między Ukrainą a Polską nabrała znaczenia globalnego i dlatego wymaga dalszego rozszerzenia" - powiedział minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.  Według niego jednym z priorytetowych obszarów jest obecnie poprawa przepustowości wspólnych przejść granicznych.

"Uzgodniliśmy z naszymi polskimi kolegami, że przyspieszymy proces opracowywania projektów modernizacji i budowy przejść granicznych, a także będziemy aktywnie poszukiwać źródeł finansowania" - dodał minister. 

Aby zapewnić instytucjonalne wsparcie dla realizacji tych celów, rząd Ukrainy postanowił powołać Grupę Roboczą ds. Rozwoju i Budowy Przejść Granicznych, w skład której wejdą szefowie wszystkich kluczowych agencji. Nowy format pozwoli na szybkie rozwiązanie wszystkich problemów na ukraińsko-polskich przejściach granicznych, a także na opracowanie wspólnego planu usprawnienia pracy przejść. Oczekuje się, że strona polska podejmie podobną decyzję.

"Również we współpracy z naszymi polskimi kolegami prowadzimy dialog na temat wprowadzenia wspólnej kontroli na wszystkich przejściach granicznych" - podkreślił Kubrakow.

Obecnie wspólne kontrole przeprowadzane są na 4 z 8 punktów kontrolnych: Smilnycia-Krościenko, Gruszów-Budomierz, Ugryniów-Dołgobyczów i Ustilug-Zosin. Oczekuje się, że ta decyzja skróci okres oczekiwania w kolejce. W szczególności w czerwcu rozpocznie się program pilotażowy mający na celu znaczne zwiększenie przepustowości przejścia granicznego Korchowa-Krakowiec.

"Jestem szczególnie wdzięczny naszym polskim kolegom za wsparcie inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy w sprawie podpisania specjalnego porozumienia o liberalizacji transportu drogowego między Ukrainą a Unią Europejską. Dzięki tej decyzji Polski możemy przyspieszyć negocjacje z Komisją Europejską, które rozpoczęły się wczesną wiosną ubiegłego roku. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości ukraińscy przewoźnicy będą mogli uzyskać zezwolenia na przekraczanie granic Ukrainy i UE" - powiedział minister infrastruktury.