CAF dostarczy dodatkowo 10 pociągów akumulatorowych dla Nadrenii Północnej-Westfalii

CAF dostarczy dodatkowo 10 pociągów akumulatorowych dla Nadrenii Północnej-Westfalii

28 czerwca 2022 | Źródło: CAF / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Zarząd Transportu Westfalia-Lippe (NWL) w niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia udzielił CAF zamówienia na dostawę 10 kolejnych pociągów elektrycznych z akumulatorami trakcyjnymi Civity BEMU, oprócz 63 pociągów tego typu, które NWL i region VRR zamówiły w kwietniu 2022 r. w wyniku przetargu zakończonego latem 2021 r. Nowa umowa o wartości około 170 mln EUR przewiduje również utrzymanie pociągów przez 33 lata.

Wizualizacja CAF

 

NWL i VRR to dwa z trzech samorządów lokalnych odpowiedzialnych za zarządzanie transportem kolejowym w najludniejszym kraju związkowym Niemiec, Nadrenii Północnej-Westfalii, liczącym około 18 milionów mieszkańców, którego stolicą jest Düsseldorf. W szczególności NWL jest odpowiedzialne za zarządzanie siecią kolejową, która obejmuje prawie 2000 km torów, z 58 różnymi liniami, w tym tzw. RB68 i RB76, położonymi na obszarze pomiędzy takimi miastami jak Münster i Gütersloh, gdzie nowe 10 jednostek dostarczonych przez CAF będzie świadczyć usługi.  

Dodatkowe 10 pociągów Civity BEMU,  które zostaną dostarczone przez CAF, będą wyposażone w jedną z najbardziej innowacyjnych technologii w sektorze kolejowym, ponieważ są to pociągi zasilane z akumulatorów, które będą ładowane pod siecią trakcyjną na stacjach lub podczas jazdy na odcinkach zelektryfikowanych, co stanowi alternatywę dla obecnych jednostek spalinowych.

Nowe pociągi mają zostać wprowadzone do eksploatacji w 2025 r. i na początku 2026 r. w ramach planów dekarbonizacji transportu kolejowego opracowanych przez rząd federalny Niemiec. 

Grupa CAF po raz kolejny potwierdza swoje silne zaangażowanie w przejście na zrównoważony transport, opracowując różne rozwiązania dla operatorów w celu poprawy wydajności operacyjnej i bycia przyjaznym dla środowiska, zarówno w sektorze kolejowym, jak i autobusowym. 

Jest to również nowy sukces Grupy CAF na wymagającym rynku niemieckim, obok innych projektów realizowanych obecnie w Niemczech, takich jak dostawa 51 pojazdów LRV dla operatora Ruhrbahn GmbH w Essen, budowa 8 tramwajów dla miasta Freiburg, a także niedawne przyznanie kontraktu na produkcję 22 pojazdów LRV dla miasta Bonn. Nie należy zapominać o istotnej obecności Grupy CAF na krajowym rynku autobusowym, gdzie obecnie dostarcza ona pojazdy o zerowej emisji spalin do miast Dortmund, Kolonia, Bonn czy Hamburg.