Finlandia: Rekord wszech czasów! Ponad 1,4 mln podróży pociągiem dalekobieżnym w lipcu

Finlandia: Rekord wszech czasów! Ponad 1,4 mln podróży pociągiem dalekobieżnym w lipcu

09 sierpnia 2022 | Źródło: VR Group / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W lipcu krajowy ruch dalekobieżny osiągnął rekord wszech czasów pod względem liczby wykonanych podróży. W lipcu wykonano oszałamiającą liczbę 1 427 000 dalekobieżnych podróży kolejowych, o 46% więcej niż w lipcu 2021 r. i o 17% więcej niż w 2019 r. Wielkość towarowych przewozów kolejowych była w lipcu o 22% niższa niż rok wcześniej, przy czym koleją przewieziono około 2,5 mln ton ładunków. W sumie w okresie od stycznia do lipca br. zrealizowano 7,07 mln krajowych podróży dalekobieżnych, a koleją przewieziono 17,4 mln ton towarów.

Fot. VR Group

 

W lipcu podróże wzrosły na wszystkich trasach, przy czym największy wzrost w porównaniu z czerwcem odnotowano na trasach Helsinki - Seinäjoki (+66%), Helsinki - Joensuu (+57%) oraz Helsinki - Tampere i Helsinki - Vaasa (+53%).

"W lipcu zapisaliśmy się w historii i ustanowiliśmy rekord wszech czasów, przewożąc w pociągach dalekobieżnych więcej pasażerów niż kiedykolwiek wcześniej w jednym miesiącu! To wspaniale, że pasażerowie wybrali pociąg neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla do swoich letnich wakacyjnych celów. Niskie ceny biletów i dodatkowe usługi, które oferujemy, zostały bardzo dobrze przyjęte. Będziemy też rekrutować około 200 nowych pracowników do obsługi pasażerów" - mówi Topi Simola, p.o. dyrektora zarządzającego VR Group.

Wzrost wolumenu przewozów krajowych VR Transpoint w lipcu. 

Wolumen przewozów kolejowych VR Transpoint spadł w lipcu o 22% rok do roku do 2,5 (3,2) mln ton. Wielkość krajowych przewozów kolejowych wzrosła w lipcu o 4%, a wielkość przewozów międzynarodowych spadła o 64% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Od stycznia do lipca br. koleją przewieziono 17,4 (21,7) mln ton towarów, o ok. 20% mniej niż w roku poprzednim. Ocenia się, że spadek przewozów towarowych na Wschodzie postępuje i do końca roku będzie się stopniowo kończył.

Prace na torach i zakłócenia spowodowały przerwanie usług kolejowych w lipcu. 

Punktualność na długich dystansach w lipcu wyniosła 83,7%. Głównymi przyczynami opóźnień były przyczyny związane z torami (55%), inne przyczyny (25%) oraz przyczyny związane z VR (21%).

W usługach lokalnych VR punktualność w lipcu wyniosła 96,1%. Przyczyny opóźnień zostały podzielone na inne przyczyny (46%), przyczyny związane z torami (40%) i przyczyny związane z VR (14%). 

Średnie opóźnienie pociągów podmiejskich HSL utrzymało swój doskonały trend i wyniosło w lipcu 0,53 minuty. Przyczyny opóźnień dzielą się na inne przyczyny (47%), przyczyny związane z torami (42%) i przyczyny związane z VR (12%).