Alstom otrzymuje zamówienie od SNCF na 15 dodatkowych pociągów dużej prędkości Avelia Horizon

Alstom otrzymuje zamówienie od SNCF na 15 dodatkowych pociągów dużej prędkości Avelia Horizon

18 sierpnia 2022 | Źródło: Alstom / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Alstom, globalny lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, otrzymał od SNCF dodatkowe zamówienie na 15 bardzo szybkich pociągów nowej generacji Avelia Horizon Voyageurs, o wartości prawie 590 mln euro.

Fot. Alstom

 

Zamówione pociągi to 4-napięciowe szybkie pociągi nowej generacji, które spełniają wymagania ruchu europejskiego. Portfel Avelia Horizon osiąga ambitne cele w zakresie konkurencyjności w sektorze kolejowym i rentowności dla SNCF Voyageurs, przy całkowitym koszcie nabycia niższym o 20% od poprzedniej generacji.

Avelia Horizon składa się z dwóch innowacyjnych wagonów o krótkiej długości, wysokiej wydajności i kompaktowej mocy oraz przegubowych wagonów piętrowych. Ich konstrukcja pozwala na zwiększenie pojemności pasażerskiej o 20%, dzięki czemu pociąg może pomieścić do 740 pasażerów przy zastosowaniu najbardziej efektywnej konfiguracji.

Koszty utrzymania będą o ponad 30% niższe od tych, które obecnie odnotowuje SNCF Voyageurs we Francji. Kwestia łatwości utrzymania pociągu została uwzględniona już w fazie projektowania, a system zdalnej diagnostyki umożliwia konserwację predykcyjną, która zwiększa niezawodność i dostępność pociągów. Wiele komponentów zostało zoptymalizowanych w celu uproszczenia, zmniejszenia i wydłużenia okresów pomiędzy interwencjami konserwacyjnymi. Dzięki aerodynamicznej konstrukcji i bardziej wydajnej trakcji, nowa generacja szybkich pociągów będzie zużywać o 20% mniej energii niż istniejące pociągi dużych prędkości.

"To zamówienie po raz kolejny pieczętuje sukces pociągów bardzo szybkich oraz platformy Avelia Horizon. Rozwiązanie to odpowiada na wyzwania technologiczne, ekonomiczne i konkurencyjne SNCF, w środowisku silnego zapotrzebowania pasażerów na niskoemisyjne rozwiązania mobilności" - powiedział Jean-Baptiste Eyméoud, prezes Alstom France.