CARGOUNIT podbija rynek rumuński – odbiór pierwszej lokomotywy Smartron od Siemens Mobility

CARGOUNIT podbija rynek rumuński – odbiór pierwszej lokomotywy Smartron od Siemens Mobility

25 sierpnia 2022 | Źródło: Siemens Mobility
PODZIEL SIĘ

CARGOUNIT - największa polska firma zajmująca się wynajmem lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej, a także jeden z wiodących tego typu podmiotów w Europie odebrała pierwszą lokomotywę Smartron, dedykowaną na rynek rumuński.

Fot.Mihai

 

Smartron to pojazd opracowany na bazie rozwiązań z platformy Vectron - najnowocześniejszej europejskiej lokomotywy, sprzedanej w liczbie ponad 1500 sztuk.

Lokomotywa Smartron jest dostosowana do pracy przy prądzie zmiennym 15 kV lub 25 kV oraz wyposażona w system kontroli pociągu PZB/LZB. Pojazd jest produkowany w standardowym kolorze niebieskim ‘Capri Blue’ i zamawia się go przez specjalną platformę zakupową.

W grudniu 2021 r. firma CARGOUNIT zdecydowała się zakupić dwie lokomotywy Smartron - jako pierwszy polski operator kolejowy. Pojazdy zostały zakupione na rynek rumuński, chociaż lokomotywy Smartron mają także dopuszczenie do pracy w Niemczech i Bułgarii. Lokomotywy ważą ok. 83 ton i mają rozstaw osi 1435 mm. Dysponują mocą 5,4 MW i poruszają się z maksymalną prędkością 160 km/h.

Pod koniec sierpnia 2022 r. w Bukareszcie pierwsza lokomotywa Smartron została oficjalnie przekazana przez Siemens Mobility do CARGOUNIT.

- CARGOUNIT wychodzi poza Polskę i umacnia swoją obecność w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma od lat korzysta z nowoczesnych lokomotyw Vectron, a teraz rozszerza swoje porfolio o kolejny nasz pojazd – lokomotywę Smartron, dedykowaną na rynek rumuński. Cieszymy się, że nasze nowoczesne i ekologiczne lokomotywy pomagają firmie w realizacji ambitnych celów rozwojowych i przyczyniają się do promocji transportu kolejowego w Europie. Jesienią flota CARGOUNIT powiększy o kolejnego Smartrona - powiedział Hubert Meronk, CEO Siemens Mobility Sp. z o.o.

Finalnym użytkownikiem nowego pojazdu będzie natomiast Unicom Tranzit - prywatny kolejowy przewoźnik towarowy i spedytor działający w Rumunii od 1994 roku.

- CARGOUNIT konsekwentnie realizuje przyjętą strategię modernizacji floty lokomotyw poprzez zakup nowoczesnych lokomotyw wielosystemowych i jednosystemowych. Kluczowym obszarem rozwoju dla CARGOUNIT pozostają kraje Europy Środkowo Wschodniej. Obecna sytuacja na rynku przewozów kolejowych w segmencie towarowym sprzyja rozwojowi floty lokomotyw na wynajem. Zapotrzebowanie na nowoczesny tabor rośnie z powodu konieczności wymiany starszych pojazdów na nowoczesne jak i w związku z przekierowaniem na kolej istotnych wolumenów towarów eksportowanych uprzednio z Ukrainy drogą morską. Widzimy duży potencjał rynku wynajmu lokomotyw zarówno na rynku polskim jak i na rynku rumuńskim, który jest jednym z największych rynków kolejowych w Europie Środkowo-Wschodniej - oznajmił Łukasz Boroń, Prezes Zarządu CARGOUNIT Sp. z o.o.

- Cieszymy się, że nasz nowy klient Unicom Tranzit zdecydował się na wybór oferty najmu dwóch lokomotyw Smartron od firmy CARGOUNIT, która jest jednym z pierwszych podmiotów oferujących najem nowoczesnych lokomotyw na rynku rumuńskim. W obszarze naszego zainteresowania znajduje się zwiększenie liczby wynajmowanych lokomotyw Smartron na rynku rumuńskim jak i w sąsiadującej Bułgarii. Jesteśmy przekonani, że lokomotywa Smartron bazująca na sprawdzonych rozwiązaniach Siemens Mobility, jest właściwym wyborem dla lokalnych przewoźników poszukujących nowoczesnej i niezawodnej lokomotywy charakteryzującej się najwyższą sprawnością techniczną - powiedział Łukasz Boroń, Prezes Zarządu CARGOUNIT Sp. z o.o.

Polscy operatorzy i przewoźnicy kolejowi zakupili już blisko 100 nowoczesnych elektrycznych lokomotyw Siemensa (Husarze, Vectrony, Smartrony). Na co dzień korzystają z nich CARGOUNIT, PKP Intercity, PKP Cargo, DB Cargo Polska, Lotos Kolej oraz Laude Smart Intermodal.

Najnowsze rozwiązania kolejowe Siemens Mobility, w tym lokomotywy z platformy Vectron – Vectron Dual Mode oraz Vectron o prędkości 230 km/h będą prezentowane na targach InnoTrans w dniach 20-23.09.2022 w Berlinie na stoisku hub27 oraz na torach ekspozycyjnych 6 i 7.

Firma CARGOUNIT z ofertą najmu nowoczesnych lokomotyw takich jak Vectron MS oraz Smartron będzie obecna na targach kolejowych Innotrans w Berlinie w dniach 20-23.09.2022 na stoisku 635 w Hali A.