Polska - Bramą do Europy dla nasion oleistych i produktów ubocznych eksportowanych z Ukrainy (video)

Polska - Bramą do Europy dla nasion oleistych i produktów ubocznych eksportowanych z Ukrainy (video)

20 października 2022 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Ponad 200 uczestników reprezentujących blisko 100 firm z 16 krajów świata wzięło udział w dyskusji na temat kluczowych zagadnień rynku nasion oleistych i perspektyw jego rozwoju w ramach 21 edycji ukraińskiej konferencji pt. „Przemysł tłuszczowo-olejowy-2022 r.”, zorganizowanej po raz pierwszy w Warszawie przez  APK-Inform Agency i Zrzeszenie Producentów i Konsumentów Roślin Strączkowych, Ukrainy przy partnerskim wsparciu Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Z racji wielu wątków transportowo - logistycznych, które pojawiały się w zapowiedziach merytorycznych konferencji Kurier Kolejowy objął wydarzenie patronatem medialnym.

Fot. Kurier Kolejowy

 

Właśnie teraz na świecie nabierają tempa procesy inflacyjne i zmiany geopolityczne, następuje redystrybucja przepływów handlowych i tworzenie nowych łańcuchów dostaw, co będzie miało wpływ na kształtowanie się dynamiki popytu i cen na rynku nasion oleistych w nowym sezonie.

Kraje UE są jednym z największych nabywców surowców i produktów sektora tłuszczowo-olejowego. Według USDA, w ciągu ostatnich 5 lat UE importowała średnio 36% światowego handlu śrutą słonecznikową, 35% rzepakiem, 32% słonecznikiem, 26% śrutą sojową i 19% olejem słonecznikowym. Roczny import trzech głównych nasion oleistych i ich produktów ubocznych do UE przekracza łącznie 55 mln ton.

 

O wyzwaniach stojących przez polską logistyką wspierającą eksport ukraińskich produktów rolnych do Polski i innych krajów świata mówi w rozmowie z Kurierem Kolejowym Pan Rafał Mładanowicz, Pełnomocnik Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi ds. rozwoju współpracy z Ukrainą.

 

Ukraina jest jednym z kluczowych dostawców tych produktów na rynek europejski. Według Komisji Europejskiej w sezonie 2021/22 MY na Ukrainę przypadło ponad 83% importu oleju słonecznikowego, 46% importu nasion słonecznika, 38% oleju sojowego, 32% śruty słonecznikowej, 25% śruty rzepakowej i 21% oleju rzepakowego. Łącznie w poprzednim sezonie do UE z Ukrainy trafiło 5,4 mln ton głównych nasion oleistych i ich produktów ubocznych, co stanowiło prawie 10% ogólnej wielkości importu.

W szczególności warto zwrócić uwagę na Polskę, która obecnie pełni rolę kluczowego partnera zarówno dla Ukrainy, jak i innych ukraińskich partnerów w kształtowaniu handlu produktami oleistymi w szczególności i produktami rolnymi w ogóle. Wspomniał o tym w wystąpieniu on line do uczestników konferencji, które rozpoczął mówiąc bardzo płynnie w języku polskim, Pan Taras Kachka, wiceminister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa Ukrainy, przedstawiciel handlowy Ukrainy.

 

Wystąpienie on line  Pana Tarasa Kachki.  Fot. Kurier Kolejowy.

 

Uczestników konfrencji powitał,
a następnie przedstawił w swoim wystapieniu blaski i cienie polskiego wsparcia dla ukraińskiego eksportu
Pan Rafał Mładanowicz, Pełnomocnik Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi ds. rozwoju współpracy z Ukrainą.
Fot. Kurier Kolejowy

 

Słowo powitalne pani Elżbiety Bodio, wiceprezesa Polsko Ukraińskiej Izby Gospodarczej - polskiego partnera konferencji.
Fot. Kurier Kolejowy.

 

Kluczowe tematy konferencji:

  • Perspektywy produkcji i przetwarzania nasion słonecznika na świecie, a w szczególności w regionie Morza Czarnego w latach 2022-2023.
  • Globalna redystrybucja przepływów handlowych produktów ubocznych ze słonecznika.
  • Najwięksi producenci i eksporterzy, co ich czeka w nowym sezonie.
  • Zmniejszenie podaży ukraińskiego oleju słonecznikowego: funkcjonowanie ukraińskich portów, dynamika cen, rynki zbytu.
  • Obciążenie mocy produkcyjnych i efektywność przetwórstwa na Ukrainie w warunkach dużej niepewności rynkowej.
  • Globalne trendy na światowym rynku olejów roślinnych i ich wpływ na Ukrainę.
  • Rynek produktów naftowych i biopaliw jako kluczowy czynnik cenotwórczy.
  • Wysokooleinowy słonecznik: przetwarzanie czy eksport.

 

W konferencji uczestniczyli producenci roślin oleistych, TOP-menedżerowie zakładów przetwórstwa roślin oleistych i międzynarodowych firm handlowych, dostawcy sprzętu i technologii, nasion i środków ochrony roślin, firmy świadczące usługi logistyczne, transportowe i prawne, szefowie branżowych związków i stowarzyszeń Ukrainy i Europy.