Rozpoczyna się pierwszy etap rewitalizacji "filmowego" dworca kolejowego w Głubczycach

Rozpoczyna się pierwszy etap rewitalizacji "filmowego" dworca kolejowego w Głubczycach

01 grudnia 2022 | Źródło: Radio Opole/Polskie Radio
PODZIEL SIĘ

Gmina Głubczyce ogłosiła 28.11 przetarg na wykonanie pełnej dokumentacji technicznej budynku byłego dworca PKP. Samorząd po gruntownym remoncie zamierza zaadaptować obiekt na Centrum Usług Społecznych.

Rozpoczyna się pierwszy etap rewitalizacji
Fot. Grzegorz Frankowski
- Chcemy wzorować się na realizującym już takie usługi centrum w Gogolinie, które zrobiło na nas bardzo dobre wrażenie – mówi Adam Krupa, burmistrz Głubczyc.

- Chcielibyśmy stworzyć centrum, gdzie większość t spraw społecznych będzie w jednym miejscu. Poczynając od OPS-u, przez dom dziennego pobytu, ale żeby była jasna sprawa, to będzie tylko filia czy poszerzenie działalności, bo DDP pozostanie na ul. Chrobrego. Zobaczymy, jakie będziemy mieli do dyspozycji powierzchnię, żeby ewentualnie przenieść tam organizacje naszych seniorów czy jakiś innych pozarządowych organizacji, które zajmują się sprawami społecznymi.

Po wykonaniu dokumentacji gmina zamierza ubiegać się o pozyskanie funduszy zewnętrznych na przeprowadzenie inwestycji. Według bardzo ostrożnych szacunków, remont byłego dworca kolejowego w Głubczycach będzie kosztować 20 mln. złotych.

Przypomnijmy, że niszczejący od wielu lat zabytkowy budynek dworca PKP gmina odkupiła od prywatnego właściciela w połowie tego roku.

Głubczycki dworzec ma na swoim koncie epizod filmowy. W 1989 roku "zagrał" stację w Salonikach w filmie z Willemem Dafoe "Triumf ducha".