Dzięki Akcji ,,BEZPIECZNY SZLAK IV’’ udaremniono kradzież szyn kolejowych

Dzięki Akcji ,,BEZPIECZNY SZLAK IV’’ udaremniono kradzież szyn kolejowych

27 kwietnia 2023 | Źródło: Straż Ochrony Kolei
PODZIEL SIĘ

Funkcjonariusze Grupy Operacyjno-Interwencyjnej Straży Ochrony Kolei w Bytomiu prowadząc działania ,,Bezpieczny Szlak IV’’ udaremnili kradzież 34 metrów bieżących szyn kolejowych. Nieznani sprawcy pocięli na metrowe odcinki szyny pochodzące ze szlaku Brzeziny Śląskie – Piekary Śląskie. Funkcjonariusze SOK i Policji zabezpieczyli dwa porzucone auta, pocięte szyny oraz narzędzia do demontażu i cięcia szyn. Policjanci z Piekar Śląskich ustalili i zatrzymali jednego ze sprawców. Trwa dochodzenie w sprawie ,,kolejowych’’ złodziei. Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat. 

 

Dzięki Akcji ,,BEZPIECZNY SZLAK IV’’ udaremniono kradzież szyn kolejowych
Fot. Kurier Kolejowy

 

Do całego zdarzenia doszło we wtorek około godziny 3:00 w nocy. Funkcjonariusze Grupy Operacyjno-Interwencyjnej z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Bytomiu podczas działań przeciwkradzieżowych pod kryptonimem ,,Bezpieczny Szlak IV’’ na nieczynnym szlaku kolejowym Brzeziny Śląskie – Piekary Śląskie zauważyli samochód dostawczy marki Ford Transit i sylwetki trzech osób, które na ich widok zbiegły do pobliskiego lasu.

Podczas podjętych czynności funkcjonariusze SOK zabezpieczyli łącznie 34 metry bieżące szyn S-49 i 100 wkrętów kolejowych 49A. Szyny kolejowe zostały już przez sprawców pocięte na metrowe kawałki i przygotowane do transportu. Natychmiast o całym zajściu została powiadomiona Policja. Przeszukując okolicę funkcjonariusze SOK i Policji znaleźli jeszcze jeden samochód osobowy marki Hyundai Accent, a w nim sprzęt oraz narzędzia do demontażu i cięcia szyn (dwie butle gazowe, przewody, palnik o cięcia metalu, klucz do odkręcania wkrętów kolejowych). Ponadto przy porzuconym samochodzie dostawczym zabezpieczono kluczyki do auta, plandeki i lewarek do podnoszenia szyn.

Policjanci od razu zaczęli wyjaśniać okoliczności tego zdarzenia i szybko ustalili tożsamość jednego ze sprawców. Sprawa ma charakter rozwojowy, jak wstępnie ustalono podejrzanych osób zamieszanych w kradzież szyn na wyłączonym z eksploatacji odcinku kolejowym na szlaku Brzeziny Śląskie – Piekary Śląskie jest więcej. Dalsze czynności dochodzeniowo-śledcze prowadzone są przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich. Za popełnione przestępstwo grozi kara nawet do 5 lat więzienia.