Międzynarodowy ruch dalekobieżny DB rośnie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej

Międzynarodowy ruch dalekobieżny DB rośnie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej

10 maja 2023 | Źródło: Deutsche Bahn / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Międzynarodowy ruch dalekobieżny Deutsche Bahn wzrósł w ostatnich miesiącach bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Rezerwacje w pierwszym kwartale 2023 roku przekroczyły o 40 procent liczbę pasażerów w poprzednim rekordowym roku 2019. W 2022 roku pociągami do sąsiednich krajów europejskich podróżowało prawie 7 procent więcej osób niż w poprzedzającym pandemię roku 2019. Oznacza to, że ponad 16 procent pasażerów DB w ruchu dalekobieżnym podróżowało w ubiegłym roku na trasach międzynarodowych. W 2019 roku udział ten wynosił 13 procent.

 

Fot. Deutsche Bahn AG

 

Od 2016 roku DB powiększyła swoją ofertę międzynarodową o 20 procent więcej miejsc - dzięki nowym pociągom, większej liczbie połączeń i dodatkowym bezpośrednim połączeniom. W tym samym okresie liczba pasażerów podróżujących na trasach międzynarodowych wzrosła o 35 procent. Dziś z ponad 250 międzynarodowych, bezpośrednich połączeń dalekobieżnych korzysta codziennie ponad 55 000 pasażerów. Przyjazność dla klimatu i atrakcyjne czasy podróży to najlepsze argumenty, na przykład prawie 9 na 10 podróżujących między Stuttgartem a Paryżem wybrało ostatnio pociąg zamiast samolotu.

Prezes DB dr Richard Lutz: "Koleje zawsze łączyły kraje i ludzi na kontynencie - i tak będzie w przyszłości. Dzięki naszym pociągom i pociągom naszych partnerów ponad 200 europejskich miejsc docelowych jest obecnie bezpośrednio połączonych z Niemcami. Międzynarodowy transport dalekobieżny jest zatem nie tylko centralnym punktem Deutsche Bahn, duża popularność oznacza również rosnące zbliżenie Europy koleją."

 

Prezes DB dr Richard Lutz na oświetlonym dworcu głównym w Berlinie. Fot. Deutsche Bahn AG

 

W 2023 roku zostaną dodane nowe usługi: na przykład od lipca TGV połączy Frankfurt nad Menem i Bordeaux w osiem letnich weekendów. Przy zmianie rozkładu jazdy w grudniu, nowe pociągi ICE 4 zastąpią pociągi IC na linii Frankfurt-Monachium-Salzburg-Klagenfurt. Od tego dnia nowy nocny pociąg będzie łączył Berlin i Paryż trzy razy w tygodniu - w połączeniu z pociągami między Wiedniem a Brukselą.

Z okazji Dnia Europy 9 maja DB oświetliło dworzec główny w Berlinie flagą europejską i hasłem "Happy Europe Day! Tekst ten pojawił się również na tablicach informacyjnych na głównych dworcach, a w międzynarodowych pociągach dalekobieżnych obsługa pociągu witała pasażerów 9 maja specjalnie z okazji Dnia Europy.

Dr Lutz - "Idea europejska jest szczególnie bliska mojemu sercu. Dlatego cieszę się, że wspólnie z sześcioma kolejami partnerskimi obchodzimy w ten sposób Dzień Europy." Podobne działania planowane były również przez francuskie SNCF, włoskie FS, belgijskie SNCB, CFL w Luksemburgu, polskie PKP i CD w Czechach.